Jak pielęgnować paznokcie niemowlaka?

Dziecko

Pielęgnacja paznokci u niemowlaka to niezwykle ważne, ale i często trudne zajęcie. Rodzice maluszka miewają problemy z tym, aby odpowiednio zadbać o swoją pociechę, która ciągle się rusza i interesuje wszystkim wokoło. Prawidłowa higiena niemowlęcia jest jednak jednym z najważniejszych zadań należących do rodzica, dlatego warto poznać wskazówki, które sprawią, że będzie ona prostsza niż wcześniej. Jak pielęgnować paznokcie u niemowlaka? O czym należy pamiętać?

Pielęgnacja paznokci niemowlaka – krok po kroku

Jedną z najważniejszych czynności jest regularne podcinanie paznokci maluszka. Pod paznokciami przenosi się bardzo dużo infekcji, tam bardzo często gromadzi się brud i różnego rodzaju drobnoustroje, dlatego tak ważne jest to, aby były regularne obcinane. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze – nie potrafią kontrolować swoich ruchów i często dotykają się swoimi rączkami – gdy paznokcie będą za długie, istnieje ryzyko, że się nimi same podrapią. Najwygodniejsze rozwiązanie to pielęgnacja paznokci tuż po kąpieli. Wtedy są one zmiękczone przez wodę i łatwiej można je usunąć, a przy tym są czyste, dzięki czemu w przypadku zranienia unikniemy ewentualnego zakażenia.

Do kąpieli polecamy płyn na dobranoc JOHNSON’S® bedtime™, który pomaga się wyciszyć, a przy tym doskonale pielęgnuję skórę naszych maluszków. Podczas obcinania paznokci warto korzystać z nożyczek, które posiadają zaokrąglone końcówki – te ze spiczastymi końcami mogłyby podrażnić delikatną skórę naszych dzieci, a nawet doprowadzić do skaleczenia. Dobrze sprawdza się także cążki z lupą. Bardzo ważne jest, aby wszystkie używane przez nas narzędzia, zostały wcześniej odpowiednio wysterylizowane. To da nam gwarancję, że cążki, czy nożyczki nie wpłyną negatywnie na zdrowie naszych maluszków.

Czyszczenie paznokci noworodka musi odbywać się regularnie – nawet 2 razy w tygodniu. Paznokcie maluszków rosną wtedy bardzo szybko. W przypadku dzieci starszych odpowiednie będzie obcinanie co najmniej raz w tygodniu. Najważniejsze jest to, aby pielęgnacja paznokci była regularna i efektywna.

Więcej informacji znajdziesz na www.johnsonsbaby.com.pl

Lost Password