Pierwsza miesiączka – co powinnaś wiedzieć?

Zdrowie

Pierwsza miesiączka to wyjątkowo ważny moment w życiu każdej dziewczyny, która od teraz staje się kobietą. Jest to również czas pojawiania się wielu wątpliwości, które w ramach dzisiejszego artykułu postaramy się rozwiać.

Na początku warto podkreślić, że każda miesiączkująca kobieta powinna starać się pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą własnej kobiecości. Na szczęście w dobie łatwego dostępu do Internetu jest to bardzo proste. Wystarczy śledzić artykuły pojawiające się na specjalnych portalach dla kobiet, jak np. kobiecosc.info.

Co warto wiedzieć, gdy pojawi się pierwsza miesiączka? Poradnik dla młodej dziewczyny

Przede wszystkim należy uświadomić sobie to, że od teraz kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę pod względem fizycznym, choć psychicznie zazwyczaj nie jest jeszcze do tego przygotowana. W związku z tym wszelkie kontakty seksualne mogą zakończyć się narodzinami dziecka za 9 miesięcy. Warto dodać, że nieprawdą jest, iż podczas pierwszego kontaktu seksualnego nie da się zajść w ciążę. Da się i wiele młodych kobiet tego już doświadczyło. Kolejną istotną kwestią jest to, że każdą miesiączkę kobieta powinna traktować szczególnie. Co to znaczy? Przede wszystkim musi być dla siebie wyrozumiała. Zarówno przed wystąpieniem krwawienia, jak i w trakcie miesiączki może być rozdrażniona, płaczliwa lub podenerwowana. Ważne jest także to, że każda miesiączka może doprowadzić do złapania infekcji intymnych, ponieważ we te dni ciało kobiety jest na to najbardziej narażone. Dlatego zaleca się, by po każdej wizycie w toalecie lekko podmywać miejsca intymne ciepłą wodą i żelem do higieny intymnej, a także jak najczęściej zmieniać podpaski lub tampony.

Zdajemy sobie sprawę również z tego, że ten artykuł czytają nie tylko młode kobiety, ale również rodzice, którzy zastanawiają się, jak rozmawiać z nastolatkami o intymności? Odsyłamy ich do rzetelnych artykułów zamieszczonych we wspomnianym wyżej miejscu.

Lost Password