Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zjawiskiem popularnie znanym, jednakże niewiele osób wie, że to często wyśmiewane przez mężczyzn zaburzenie wymaga prawidłowego leczenia. Inną sprawą jest radzenie sobie z PMS, które pojawia się u prawie każdej kobiety. Sprawdź, co pomoże Ci przetrwać te dni.
Na zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (ang. premenstrual syndrome) cierpi około 15% kobiet. Dolegliwości charakteryzują się zaburzeniami nastroju oraz w cięższych przypadkach nawet objawami somatycznymi. Przyczyny PMS nie są do końca znane, jednak naukowcy dowiedli, że napięcie przedmiesiączkowe zazwyczaj pojawia się u kobiet z nadmierną aktywnością estrogenną oraz zbyt małą ilością progesteronu. Ten syndrom jest traktowany jako zaburzenie endokrynologiczne, które bardzo często musi być leczone odpowiednimi lekami dostępnymi na receptę.
PMS – poznaj typowe objawy
Gama objawów PMS jest bardzo szeroka. Do najczęstszych syndromów napięcia przedmiesiączkowego należy m. in.: zaburzenie nastroju (napięcie, lęk, niska samoocena) oraz pojawianie się objawów w fazie przedmiesiączkowej cyklu (na 6-8 dni przed menstruacją) i ustąpienie ich zaraz po rozpoczęciu miesiączki. Złe samopoczucie potrafi nawet zakłócać codzienne funkcjonowanie kobiety, która czuje się zmęczona, ospała, jest drażliwa, ma obniżone libido, a nawet zaburzenia koncentracji oraz zmniejszoną zdolność analizy wzrokowo-przestrzennej. Do somatycznych objawów należą wzdęcia, przetłuszczanie się włosów, pojawiające się problemy skórne, napięcie piersi, nadmierny apetyt, zwiększone pragnienie, bóle głowy, zawroty czy nawet wymioty.
Zbilansowana i wartościowa dieta
Zły nastrój przed wystąpieniem miesiączki, charakteryzujący się uczuciem napięcia, niską samooceną czy nadmierną drażliwością, zna chyba większość kobiet. Warto wiedzieć, jak skutecznie załagodzić objawy PMS. Bardzo pomocna w tych dniach może być po prostu odpowiednia dieta, bogata w żelazo, potas, wapń, magnez, cynk oraz witaminy A, B6, E, które znajdziemy przede wszystkim w owocach i warzywach (banany, awokado, pomidory, bataty, winogrona, sałaty), orzechach (laskowe, włoskie, brazylijskie), migdałach czy nabiale (mleko mikrofiltrowane, kefiry, jogurty). Uzupełnienie potrzebnych składników jest niezwykle ważne. Dobrym pomysłem na kilka dni przed okresem jest ograniczenie spożywania dużej ilości kofeiny, która wypłukuje magnez i wapń oraz nasila skurcze macicy. Warto zastąpić mocną kawę i herbatę ziołowymi naparami, np. z kozłka lekarskiego. Dodatkowo należy pić dużo wody mineralnej, która oczyści organizm i ureguluje gospodarkę wodną organizmu.
Medytacja i aktywność fizyczna
Okres przedmiesiączkowy może być trudny dla każdej kobiety, dlatego warto spróbować różnych sposobów na złagodzenie zaburzeń nastroju wywoływanych przez zmiany hormonalne. Bardzo dobrym pomysłem na rozładowanie nadmiernego napięcia jest aktywność fizyczna czy medytacja. Krótki trening, dostosowany do kondycji fizycznej i samopoczucia, stretching, wizyta na basenie, a nawet masaż mogą zdziałać cuda. Ważny w tym czasie jest odpowiedni odpoczynek i unikanie stresów. Można też skorzystać z różnych suplementów diety, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników. Polecanym źródłem wiedzy, gdzie można znaleźć odpowiedni do kobiecych potrzeb preparat, jest baza leków ZnamLek.pl. Można tam znaleźć wykaz leków i produktów medycznych, opinie o lekach oraz porównanie cen produktów dostępnych na rynku.