Podejrzewasz, że Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Sprawdź, jakie badania warto wykonać

Badania

Odczuwasz senność i zmęczenie? Chudniesz lub przybierasz na wadze, mimo że nie zmieniasz jadłospisu? Twoja skóra jest sucha, a włosy wypadają? Takich objawów nie można bagatelizować, ponieważ najprawdopodobniej w ten sposób organizm daje znać o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Dowiedz się, jakie badania należy wykonać w celu zdiagnozowania chorób gruczołu tarczowego.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który odgrywa w organizmie bardzo ważną rolę. Przede wszystkim odpowiada za produkcję hormonów tarczycowych, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Hormonów, które już w życiu płodowym uczestniczą w rozwoju mózgu, wzrastaniu ciała i formowaniu się kości. Po porodzie zarządzają metabolizmem oraz odpowiadają za poziom aktywności. Decydują o ilości spalanych kalorii, ilości tłuszczów krążących we krwi, o poziomie cukrów i białek. Jeżeli więc pojawiają się jakieś nieprawidłowości, czas zbadać tarczycę – nie tylko pod kątem hormonów. Istotne znaczenie ma także USG tarczycy oraz badanie TSH.

Oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych

Trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina to hormony tarczycy, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zaburzenia w ich produkcji bardzo szybko dają o sobie znać, wywołując szereg uciążliwych i poważnych objawów.

Chcąc sprawdzić stan pracy tarczycy, należy wykonać badania polegające na oznaczeniu przede wszystkim TSH oraz hormonów  w postaci wolnej: tyroksyny (fT4) i, w niektórych sytuacjach również trójjodotyroniny  (fT3). Jest to standardowe badanie krwi pobieranej z żyły łokciowej.

Wartości referencyjne dla hormonów tarczycy przedstawiają się następująco:

  • T3: od 2 do 10 mU/l
  • T4: od 5 do 12 µg/dl
  • fT3: od 2,3 do 6,6 ng/ml
  • fT4: od 0,9 do 2,4 ng/ml.

Wskaźniki poniżej normy mogą wskazywać na takie choroby jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca. Ponadto mogą towarzyszyć nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu oraz stanom po operacjach chirurgicznych.

Ważne badanie TSH

Samo oznaczenie poziomu fT3, fT4 nie jest wystarczające i miarodajne. Istotne znaczenie odgrywa również badanie TSH, czyli tyreotropiny. Jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, którego poziom zależy od wydzielania hormonów tarczycowych. Badanie TSH wskazujące na wysoki poziom tyreotropiny jest odpowiedzią na niedostateczną ilość hormonów produkowanych przez tarczycę – może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. Natomiast niski poziom TSH stanowi odpowiedź na zbyt dużą ilość hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczowy – może to świadczyć o nadczynności tarczycy.

Wartość referencyjne prawidłowego TSH mieszczą się w przedziale od 0,27 do 4,0 mU/l. Wszystkie wartości powyżej lub poniżej normy wymagają konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki.

USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem pozwalającym na ocenę wielkości tarczycy. Wartości referencyjne wynoszą : 18 ml dla kobiet i 25 ml dla mężczyzn.

Ponadto dzięki USG można ocenić miąższ gruczołu tarczowego oraz stwierdzić lub wykluczyć obecność guzków, cyst, torbieli czy zwapnień.

Lost Password