Problemy ze skórą w okresie dojrzewania – jak sobie z nimi radzić?

Zdrowie

Okres dojrzewania to czas, w którym w organizmie młodego człowieka buzują hormony, z dziecka staje się powoli dorosłym. Niesie to za sobą szereg zmian w wyglądzie zewnętrznym oraz w psychice. Większość tych zmian jest całkowicie normalne, jednak niektóre mogą stwarzać pewne problemy.

Jakie zmiany zachodzą w okresie dojrzewania?

Okres dojrzewania u dziewcząt rozpoczyna się między 11 a 13 rokiem życia, a u chłopców o 2-3 lata później. W tym dochodzi do rozrostu narządów płciowych, pojawia się owłosienie, u dziewcząt powiększają się piersi, a u chłopców zmienia się głos i rozwijają się mięśnie. Zmiany zachodzą również w skórze, zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt.

Niektóre problemy skórne w okresie dojrzewania.

Łojotok jest główną przyczyną problemów ze skórą w okresie dojrzewania. Jeśli jego produkcja jest nadmierna, skóra jest lśniąca, tłusta z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych. Dotyczy to obszarów: środkowej części twarzy, mostka, między łopatkami oraz na skórze głowy. U nastolatków często zdarza się zapalenie łojotokowe skóry, które objawia się rumieniowymi, złuszczającymi się zmianami na skórze. Łój zabarwiony na żółtawy kolor, który nagromadzony jest w warstwie rogowej skóry, niestety nie wygląda dobrze. W nasilonych stanach zapalenie łojotokowe skóry może powodować czerwone zmiany wysiękowe. Zmianom może towarzyszyć także świąd i pieczenie. Zapalenie łojotokowe skóry leczy się antybiotykami, rzadziej sterydami przepisanymi przez dermatologa. Niestety problem może powrócić, więc trzeba nastawić się na długotrwałą walkę. Ważna jest codzienna higiena przy użyciu kosmetyków przeciwgrzybicznych oraz zawierających selen i siarkę.

Trądzik to odmiana zmian łojotokowych, łagodniejsza od zapalenia łojotokowego skóry. Na skórze twarzy, dekoltu i plecach pojawiają się zaskórniki, grudki i krostki, początkowo kolorze białym, później czerwonym. Jest to problem niełatwy do wyleczenia, czasem może to być wieloletnia walka. W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do dermatologa, który wybierze leki indywidualnie do pacjenta. Mogą to być antybiotyki, maści przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz zawierające witaminę A.

Nadmierna potliwość również towarzyszy zmianom okresu dojrzewania. Problem ten charakteryzuje także nieprzyjemny zapach potu. Aby temu zaradzić, zalecane jest stosowanie antyperspirantów o działaniu przeciwbakteryjnym, ponieważ to bakterie są odpowiedzialne za ten nieprzyjemny zapach. Można stosować także preparaty ziołowe do wcierania np. w dłonie. Ważna jest oczywiście codzienna higiena osobista, w razie konieczności nawet kilka razy dziennie.

Lost Password