Protetyka – dla kogo i kiedy?

Zdrowie

Upływ czasu jest nieubłagany i zmiany, jakie za sobą niesie są często nieodwracalne i bardzo mocno wpływają na fizyczność człowieka oraz jego aspekt wizualny. Część ludzi nie czuje się źle ze swoim wyglądem wynikającym z postępu czasu i nie odczuwają potrzeby, aby wpływać na swój wygląd, a z drugiej strony są i tacy, którzy nie mogą się pogodzić z tym, co nieuniknione i korzystają z każdej metody, która oferuje przywrócenie młodego i pięknego wyglądu. Są też sytuacje wypadkowe – utrata zębów w wyniku uprawnia sportu to żadna nowość dla sportowców. Kontuzje są także nieodłącznym elementem życia i niejednokrotnie nie da się ich uniknąć.

Utrata zębów to znaczny ubytek i każdy z nas chciałby go uniknąć. Piękny uśmiech to jedna z najważniejszych rzeczy, na które zwraca uwagę zarówno płeć przeciwna, jak i każdy, dla kogo jest to pierwszy kontakt z nami. Warto zadbać o to, aby był zdrowy i piękny. Jednak co w wypadku, kiedy brakuje nam kilku zębów, jak uśmiechać się wtedy szczerze i szeroko? Sytuacja z pozoru wydaje się beznadziejna, ale stomatologia estetyczna to na tyle zaawansowana dziedzina nauki, że nie istnieją dla niej rzeczy niemożliwe.

Protezy są dedykowane ludziom, którzy mają braki w uzębieniu – zarówno tym, którym brakuje jednego lub dwóch zębów, a także dla tych, którzy mają znacznie większe ubytki.

Pojedyncze zęby można łatwo zastąpić implantami, które są w stanie doskonale imitować naturalne zęby i nie można ich w żaden sposób rozróżnić od tych naturalnych, pod warunkiem, że zostaną osadzone przez stomatologa, który inwestuje w asortyment stomatologiczny wysokiej klasy i posiada odpowiednie doświadczenie od strony protetyki. Założenie pojedynczego implantu, o ile pozwalają na to warunki zdrowotne, może ograniczyć się do tylko jednej wizyty. Nakład finansowy jest różny, w zależności od tego, na jaki materiał, z którego zrobiony jest implant, zdecyduje się pacjent. Tańsze materiały będą trochę gorszego zarówno wizualnie jak i jakościowo, im droższy materiał, tym lepsze efekty.

Klasyczne protezy można podzielić na cztery różne rodzaje, które różnią się od siebie głównie przeznaczeniem. Wkłady koronowe to uzupełnienia protetyczne, które wykonane są z porcelany i ograniczają się do założenia nowej korony zęba w miejscu ubytku. Istnieją także tzw. mosty protetyczne, za pomocą których można dokonać uzupełnienia kilku zębów za pomocą jednego elementu, jedyną barierą jest konieczność zaczepienia mostu z dwóch stron, aby zapewnić mu stabilizację. Najbardziej estetyczne są protezy osiadające, nie widać ich gołym okiem, a ponadto są bardzo wytrzymałe. Protezy szkieletowe są protezami ruchomymi, z których korzysta się, kiedy nie ma możliwość zaczepienia jej o zęby, które mogłyby je dociskać z dwóch stron.

Jakość protezy i to, jak dobrze spełniać będzie swoje funkcje zależy głównie od tego, czy materiały dla stomatologów, które zostały użyte do jej wykonania i osadzenia były dobre jakościowo. Im lepiej zaopatrzony gabinet, tym większa szansa, że proteza będzie dłużyła przez długie lata.

Lost Password