Protetyka – najlepsze rozwiązania

Zdrowie

Zęby mogą być nieobecne z wielu powodów, na przykład z powodu próchnicy, zniszczenia tkanki łącznej lub urazu. Wrodzone brakujące zęby również nie są rzadkością.

Stomatologia protetyczna oznacza zastępowanie brakujących zębów, tkanek miękkich lub wszystkich zębów za pomocą różnych sztucznych metod. Protetyka obejmuje również wymianę uszkodzonych zębów na korony, tj. wymianę widocznej części zęba. W gabinecie stomatologicznym dentysta sprawdza stan uzębienia pacjenta, wykonuje RTG i przedstawia dostępne metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Jeżeli podstawowe metody protetyczne nie są możliwe do zastosowania u danej osoby, istnieje inne rozwiązania a mianowicie implanty stomatologiczne.

Protetyka – najlepsze rozwiązania

Istnieją zarówno stałe, jak i ruchome protezy zębowe. Stałe rozwiązania protetyczne obejmują korony i mosty, które są mocowane w ustach. Protezy zdejmowane obejmują protezę pełną i częściową. Decyzje zapadają na wizycie u protetyka, który przygotowuje dla pacjenta uzgodnioną protezę.

Protetyka – korona

Uszkodzony ząb można naprawić poprzez zamocowanie korony. W przypadku dużego uszkodzenia zęba i kilkukrotnego jego wypełnienia, zamocowanie korony stanowi dobrą alternatywę leczenia. Korona wzmacnia ząb i poprawia jego wygląd.  W gabinecie stomatologicznym, dentysta przeprowadza kontrolę uzębienia, natomiast technik dentystyczny wytwarza pojedynczą koronę w zależności od okluzji pacjenta na podstawie odlewów wykonanych przez dentystę i będzie ona przyklejona do filaru zęba. Korona może być na przykład ze złota, różnych stopów metali lub ceramiki.

Przyzwyczajenie się do protez dentystycznych może zająć trochę czasu. Ponadto istnieje ciągła adaptacja tkanek w jamie ustnej, co może skutkować zmniejszeniem dopasowania protezy. Dopasowanie protezy sprawdza się podczas regularnych wizyt u dentysty, a proteza może być regulowana w razie potrzeby. Dobra higiena jamy ustnej zawsze przedłuża trwałość protez dentystycznych. Prawidłowo oczyszczona proteza może przetrwać całe życie.

Trzeba pamiętać, że okresowe wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, mogą uchronić każdego przed utratą zębów. Podejmowane przez dentystę zabiegi lecznicze przyczyniają się do długiego cieszenia się swoim naturalnym uzębieniem.

 

Lost Password