Jak przebiega badanie nasienia?

Zdrowie

Niepłodność w równym stopniu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W związku z czym, po dłuższych i nieskutecznych próbach starania się o dziecko trzeba skorzystać z porad specjalisty. Kluczowe informacje na temat płodności mężczyzny dostarczy badanie ogólne nasienia. Warto wykonać je zanim rozpoczną się problemy, w ramach profilaktyki.

Niepłodność u mężczyzny

Jej najczęstszą przyczyną jest niska jakość nasienia. Może to być obniżona ilość plemników, zmiany w budowie, czy też ich zmniejszona ruchliwość. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być choroby przenoszone drogą płciową. W wyniku infekcji rzeżączką, chlamydią, czy mycoplasma hominis może dojść do rozwoju powikłań, które spowodują nawet całkowitą bezpłodność.

Również za niską jakość nasienia, odpowiedzialny może być: nadmiar alkoholu, narkotyków (szczególnie marihuany, kokainy i morfiny), siedzący tryb życia, przegrzanie jąder, czy toksyczne warunki pracy (praca w wysokiej temperaturze). Także na złą jakość plemników wpływają niektóre leki (np. neuroleptyki i antydepresanty) lub uszkodzenie jąder, czy nieprawidłowa budowa prącia. Nie bez znaczenia jest wiek mężczyzny, po przekroczeniu 40 roku życia, dobrze od razu zwrócić się do specjalisty.

W ciągu ostatnich kilku lat problem ten znacznie się nasilił. Niepłodność męska cały czas stanowi temat tabu. Jeżeli podejmuje się dyskusje dotyczące kłopotów z zajściem w ciąże, to dotyczy to głównie kobiet. Mężczyźni rzadziej korzystają z opieki medycznej i raczej niechętnie poddają się badaniom. Również ciężko znoszą zaistniałą sytuację i brak możliwości posiadania potomka traktują jako osobistą porażkę. Warto jednak pamiętać o tym, że im szybciej zdiagnozuje się przyczynę kłopotów, tym prędzej się ją wyeliminuje. Obecnie, dzięki medycynie możliwe jest zajście w ciążę, nawet przy niekorzystnych wynikach nasienia.

Kiedy wykonać badanie nasienia?

Decyzję o jego wykonaniu powinniśmy podjąć w sytuacji, kiedy od przynajmniej roku, regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, partnerka nie może zajść w ciążę. Wcześniej dokonać możemy badania, gdy istnieją znane już czynniki ryzyka żeńskiej lub męskiej niepłodności.

Co uzyskamy dzięki wynikom?

Uzyskane dzięki badaniu wyniki pozwolą na określenie szans pacjenta na potomstwo (w drodze naturalnego poczęcia) i zdiagnozowanie przyczyny niepłodności. Również określona zostanie liczba i jakość plemników. To wszystko pozwoli zaplanować jak najefektywniejszą ścieżkę postępowania medycznego.

Jak przygotować się do badania?

Do badania nasienia trzeba odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać o tym, że oddanie go powinno nastąpić nie mniej niż dwa dni przed ostatnim stosunkiem seksualnym i nie później niż siedem dni po nim. Zbyt krótka wstrzemięźliwość może zmniejszyć liczbę plemników, natomiast zbyt długa, pogorszyć ich ruchliwość i morfologię. Według zaleceń WHO, optymalny okres abstynencji seksualnej, przed badaniem, wynosi od 3 do 5 dni. Również istotne jest, aby odczekać przynajmniej dwa tygodnie od przebytej infekcji i po dużym wysiłku fizycznym.

Materiał niezbędny do badania pobiera się w drodze masturbacji. Może odbyć się to w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu w klinice (po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu) lub możliwe jest dostarczenie go do placówki w ciągu 45 minut.

Na czym polega ogólne badanie nasienia metodą komputerową?

Ogólne Badanie Nasienia Casa, które przeprowadza się np. w Klinice INVICTA umożliwia uzyskanie obiektywnych danych dotyczących najistotniejszych parametrów nasienia. Co dzięki standaryzacji procedury, ułatwia porównywalność diagnostyczną pomiędzy laboratoriami.

Otrzymany obraz mikroskopowy przetwarzany jest komputerowo, a następnie poddawany szczegółowej analizie. Pozwala to na uzyskanie informacji na temat liczby i jakości plemników. Najważniejszy badanym parametrem jest ich ruchliwość. Kolejne, poszczególne obrazy rejestrują położenie jego główki, a także przebytą przez niego drogę. Umożliwia to dokładną analizę średniej prędkości ruchu postępowego, średniej prędkości przeciętnego toru. Jak również średniej amplitudy bocznych odchyleń główki, prostoliniowości jak i wielu innych istotnych czynników, za pomocą których dokonuje się podziału plemników na subpopulacje o różnej szybkości progresji i tempie ruchu.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości można również wykonać zaawansowaną diagnostykę nasienia. Bada się wtedy m.in fragmenty DNA plemników i ich morfologię pod dużym powiększeniem (MSOME). Więcej szczegółowych informacji o badaniu nasienia dostępnych jest np. https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/diagnostyka-mezczyzny/.

W sytuacji gdy parametry są znacznie poniżej normy, nie musi oznaczać to bezpłodności mężczyzny. Jakość spermy zmienia się bowiem pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, chociażby stresu, diety, używek czy małej aktywności fizycznej. Dlatego też diagnoza oparta powinna być na kilku wynikach.

Jak widać, badanie nasienia jest bezbolesne i nieskomplikowane, dlatego warto je zrobić od razu, w momencie gdy podejmiemy decyzję o powiększeniu rodziny.

Lost Password