Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba powoduje liczne zaburzenia w całym organizmie i znaczące pogorszenie samopoczucia. Ze względu na fakt, że m.in. pełni rolę odtruwającą, bierze udział w syntezie białek, magazynowaniu witamin i wydzielaniu żółci należy chronić ją przed uszkodzeniami, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Jakie objawy wskazują na choroby wątroby?
Objawy, które towarzyszą chorobom wątroby niestety nie wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia z problemem w jej obrębie, ale gdy się powtarzają, powinny stanowić sygnał, aby zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dolegliwości, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z zaburzeniami ze strony wątroby to: zmęczenie, apatia, senność, obniżony poziom koncentracji, wzdęcia, niestrawność, mdłości, wymioty, jadłowstręt i dyskomfort lub ból poniżej najniżej usytuowanego prawego żebra.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wiąże się bezpośrednio z epidemią otyłości. Szacuje się, że obecnie w Polsce cierpi na nią ok. 15% społeczeństwa. NAFLD najczęściej występuje u osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu drugiego i zespołem metabolicznym. Częściej występuje u mężczyzn, a ponadto chorobie sprzyja podeszły wiek. Może pojawić się również u osób otyłych, które odchudzają się w sposób gwałtowny. Chociaż zmniejszenie masy ciała jest zalecane w ogóle w procesie leczenia NAFLD, to nagła i duża utrata kilogramów wywołuje efekt przeciwny. Zaleca się stopniową redukcję kilogramów poprzez zdrową dietę i zwiększenie aktywności fizycznej.
Wirusowe zapalenie wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby zalicza się do chorób zakaźnych. Rozróżniamy:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu D (HDV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu E (HEV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu G (HGV).
Zapalenie typu B i C występuje niestety dość powszechnie – wiąże się z niezachowaniem właściwej higieny podczas zabiegów medycznych, tatuowania skóry i używania tej samej strzykawki przez narkomanów. Do zakażenia dochodzi również poprzez stosunki seksualne. O drogach zakażenia innymi wirusami można przeczytać na stronie http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby
Spożywanie alkoholu powoduje powstawanie substancji, które prowadzą do uszkodzenia wątroby i do jej stłuszczenia. Orientacyjna dawka alkoholu etylowego prowadząca do niekorzystnych zmian to 60 gram dziennie dla mężczyzn i 20 gram dla kobiet, ale uszkodzenie mogą wywołać mniejsze ilości ze względu na przebyte choroby, sposób odżywiania i inne czynniki.
Polekowe uszkodzenie wątroby
Przyjmuje się, że około tysiąc różnych leków i preparatów ziołowych może spowodować polekowe uszkodzenie wątroby. Do zatrucia może dojść w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, ale uszkodzenie może być też spowodowane niewielką dawką. Wszystko zależy od kondycji i predyspozycji organizmu. Jedną z powszechnie stosowanych substancji niekorzystnie wpływających na wątrobę jest paracetamol.