Prześwietlamy pieluszki. O czym należy pamiętać przy przewijaniu maleństwa

Dziecko

Dawno minęły czasy, gdy opieka nad niemowlakiem wymagała codziennego prania tetrowych pieluch. Czasem możemy usłyszeć o tym od naszych babć, a kultowa pralka „Frania” trafi się czasem w zakątku jakiegoś domu. Łatwo ulec złudzeniu, że przewijanie maluchów nie wymaga żadnego wysiłku.

Zawsze da się popełnić błędy, nawet jeśli współczesne pieluchy jednorazowe wydają się samoobsługowe. To, że można je założyć, zdjąć i wyrzucić, gdy się zużyją, nie oznacza, że podczas przewijania nie należy pamiętać o podstawowych zasadach.

Pieluszka będzie towarzyszyć dziecku codziennie – trzeba znaleźć tę najbardziej odpowiednią

Zacznijmy od tego, że do momentu, w  którym dziecko nauczy się siadać na nocnik, pieluszka towarzyszy mu 24 godziny na dobę. Potem będzie w niej przesypiać całą noc. Dlatego warto dobrać produkt, który spełni wszystkie ważne parametry, takie jak chłonność, elastyczność, sucha powierzchnia po zaabsorbowaniu płynu. Jeśli zgodzimy się na jakikolwiek kompromis, może oznaczać to podrażnienia skóry niemowlęcia w bardzo wrażliwej okolicy. Jeśli da się kupić pieluchy na sztuki, warto przetestować je przez kilka dni.

Chłonna i sucha pieluszka nie zwalnia z dokładnej pielęgnacji pupy

Pieluszkę powinno się zmieniać co najmniej trzy-cztery razy na dobę. Wkłady chłonące wilgoć są oczywiście po to, by nie trzeba było tego robić po każdym siusianiu, ale zużyta pieluszka, nawet jeśli ma suchą powierzchnię, często zwiększa wilgotność i może powodować podrażnienia np. w pachwinach. Przy zmianie pieluszki za każdym razem należy dokładnie umyć podrażnione okolice i posmarować dowolną maścią lub kremem na odparzenia z tlenkiem cynku. Nie musi to być maść lecznicza, jak np. Sudokrem czy Linomag – przy codziennych podrażnieniach wystarczą kremy z linii pielęgnacyjnych dla niemowląt, których używamy na codzień, np. Hipp Babysanft, Bambino czy Johnson’s.

Zwróć uwagę na to, by nie krępowała ruchów

Pieluchy przejdą prawdziwy test, gdy nasza pociecha zacznie odkrywać świat. Kluczowe będzie mocne zapięcie, dopiero wtedy okaże się, czy materiał nie powoduje otarć i czy nie jest zbyt twardy. Podczas przewijania należy dopilnować, by pas nie był zaciśnięty zbyt mocno. Przy prawidłowym kroju lekki luz (sprawdzamy, czy zmieści się tam nasz palec) nie będzie przeszkadzał, a skóra, oddychając swobodnie, pozostanie sucha i niezaczerwieniona.

Lost Password