Przyczyny kołatania serca

Zdrowie

Gdy serce bije szybko i nierówno, to mówi się o kołataniu lub palpitacji serca. Osoby, które zauważyły u siebie kołatanie serca, nie powinny go lekceważyć, ale jak najszybciej udać się do lekarza, aby przeprowadzić podstawowe badania.

Najczęstsze przyczyny

Co wywołuje palpitację serca? Okazuje się, że lista jest bardzo długa, ale podziału można dokonać, biorąc pod uwagę, czy mowa o budowie i chorobach serca, czy też czynnikach zewnętrznych.

Jeżeli chodzi o budowę i choroby serca, to kołatanie serca może być efektem:

  • niewydolności serca – gdy mięsień serca jest uszkodzony, nie może pracować sprawnie, a wówczas mogą pojawić się zaburzenia, np. palpitacje,
  • wad zastawek serca, np. migotania przedsionków serca,
  • wrodzonych wad serca, np. Zespołu Brugadów – jest to choroba uwarunkowana dziedzicznie.

Palpitacje serca mogą zostać wywołane przez:

  • niektóre napoje, np. kawę czy alkohol,
  • pokarmy zawierające glutaminian sodu, np. zupki chińskie,
  • intensywną aktywność fizyczną,
  • silne emocje, np. stres.

Kołatanie serca może być też powodowane zmianami hormonalnymi. Zaburzenia hormonalne mają miejsce w okresie menopauzalnym, w czasie ciąży i przy problemach z tarczycą.

Kołatanie serca – jak sobie z nim poradzić?

Gdy kołatanie serca zostało wywołane sytuacją stresującą lub wysiłkiem fizycznym, ustąpi po chwili, a praca serca ponownie przestanie być zauważalna. W innych przypadkach pacjent nie powinien lekceważyć palpitacji. Szczególnie groźna może ona być wówczas, gdy towarzyszą jej dodatkowe objawy, np. duszność lub ból w klatce piersiowej.

Osoby, które zauważyły u siebie palpitację serca, powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu podstawowych badań, możliwe będzie ustalenie przyczyny, która wywołała kołatanie serca, a następnie wdrożenie optymalnej ścieżki leczenia.

Gdy serce pracuje zbyt szybko (powyżej 100 uderzeń na minutę), specjaliści mówią o tachykardii. Zdiagnozowanie tej choroby nie oznacza, że pacjent musi zrezygnować z dotychczasowych aktywności, w tym fizycznej, ale lekarz wytłumaczy mu, jak dbać o siebie, czyli jak postępować, gdy pojawi się kołatanie serca.

Lost Password