Dla wielu osób, słowo „psychoterapia” nie budzi dobrych skojarzeń. Z jednej strony – nie jest to nic dziwnego. Z drugiej zaś, dla wielu osób jest to niezrozumiałe. Dlaczego pomoc – a psychoterapia jest formą pomocy – ma być uznana za coś złego? Dlaczego wiele osób wstydzi się przyznać, że korzysta z pomocy psychoterapeuty? Problem ten jest znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się nam wydawać. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka, najbardziej podstawowych pytań dotyczących takiego zagadnienia, jakim jest szeroko pojmowana psychoterapia.
Przede wszystkim – to nie jest powód do wstydu
To, od czego należy zacząć mówienie o psychoterapii, to przede wszystkim fakt, że nie jest to pod żadnym pozorem powód do wstydu. Musimy traktować psychoterapię jako formę pomocy, jako leczenie, które przecież jest czymś zupełnie normalnym. Czy wstydzimy się tego, że byliśmy u lekarza, bo zachorowaliśmy na anginę? Nie. Dlaczego zatem problemem jest dla nas otwarte powiedzenie: tak, chodzę na psychoterapię? To nic zdrożnego!
Prośba o pomoc nie jest niczym złym
Kolejnym problemem, który bardzo często napotykamy przy rozmowach na temat psychoterapii, jest to, ze wiele osób zwyczajnie boi się o taką formę pomocy prosić. Uważają one, że doskonale same poradzą sobie ze swoim problemem albo wprost przeciwnie – bagatelizują go. Ani jedna droga nie jest dobra, ani druga. Podjęcie profesjonalnego leczenia w przypadku, kiedy zmagamy się np. z depresją, jest koniecznością. Brak jakichkolwiek prób poradzenia sobie z tym problemem, może mieć dla naszego zdrowia (i życia) bardzo poważne konsekwencje.
Reasumując, psychoterapia– niezależnie od tego, z jakim problemem się borykamy – nie jest niczym złym. Nie powinniśmy bać się prosić o pomoc profesjonalistów. Pamiętajmy, że tylko z ich wsparciem, będziemy w stanie odpowiednio poradzić sobie z takim, czy innym problemem. Bagatelizowanie problemu, także nie jest najlepszą drogą. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy pomocy, tym większa szansa na to, że będziemy w stanie całkowicie wyleczyć depresję.