Punkcja stawu – co należy wiedzieć o tym badaniu?

Badania

Badanie punkcji stawu przez wielu pacjentów kojarzone jest z dużym bólem i nieprzyjemnym wbijaniem igły. Oba te skojarzenia są jedynie mitami, gdyż badanie to zazwyczaj wykonywanie jest w całkowitym znieczuleniu bądź miejscowym, a już niewielka ilość pobranego płynu stawowego pozwala na wykonanie laboratoryjnej analizy.

Punkcję wykonuje się najczęściej w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Oprócz tego często wykonuje się również rentgen, który pozwala na kompleksowe zobrazowanie postępów choroby. Zwyrodnienie objawia się bólem i dysfunkcją. Ból zazwyczaj nasila się w trakcie poruszania się. Choroba ta występuje zazwyczaj u kobiet walczących z nadwagą. Choroba może pojawić się w wyniku urazu, stanu zapalanego, uszkodzeń wiązadeł i rzepki. W przypadku zdiagnozowania choroby przy pomocy punkcji można podać do chorego stawu sterydy, które zmniejszają ból i obrzęk, a także wyleczą proces zapalny.

Wykonaj badanie!

Wskazaniem do wykonania badania jest konieczność dalszych badań biochemicznych, bakteriologicznych i enzymatycznych. Punkcja pozwala stwierdzić przyczyny puchnięcia, zapalenia stawu, infekcji, skazy moczanowej, choroby reumatycznej. Punkcję wykonuje się również w przypadku nagromadzenia zbędnej wydzieliny w stawie, którą należy usunąć, np. w przypadku zbierania się wody w kolanie.

Co zaskakujące, punkcję wykonuje się również w celu leczenia uporczywego bólu, gdyż zmniejsza ona ciśnienie wewnątrz stawu. Poprzez punkcję można również wprowadzić bezpośrednio wybrany przy leczeniu stawu lek, co zapewnia szybsze i dokładniejsze działanie zalecanego preparatu.
Na poprawę kondycji stawów i uniknięcie nieprzyjemnych dysfunkcji korzystnie wpływa dieta i przyjmowanie suplementów. Pomocne może okazać się zastosowanie suplementu diety  LITOZIN®, który dba o stawy i mięśnie. LITOZIN® to tabletka o innowacyjnym kształcie, dzięki czemu jest zdecydowanie łatwiejsza do połknięcia.

Na czym polega badanie?

Punkcja wykonywana jest przy udziale znieczulenia miejscowego. Może być ono wykonane przez zastrzyk lub zamrożenie badanego stawu. Przed zabiegiem skóra pacjenta jest dokładnie dezynfekowana. Następnie do wnętrza stawu pacjenta wprowadza się igłę i pobiera znajdujący się w nim płyn. Nawet jego niewielka ilość wystarczy do przeprowadzenia efektywnej analizy. Po zabiegu igła jest natychmiastowo usuwana, a w miejscu wkłucia nakłada się jałowy opatrunek. Czasami w trakcie punkcji podawany jest kortyzol, który zmniejsza ból pacjenta po badaniu.
Punkcja rzadko wywołuje komplikacje, jednak zdarza się, że w miejscu wkłucia wystąpi odbarwienie skóry, krwawienie, bądź powstanie zgrubienie. Poważniejszą komplikacją może być infekcja stawu, która jednak zdarza się niezwykle rzadko. W przypadku zaobserwowania powikłań po punkcji, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy.

Lost Password