Rodzaje zabiegów ginekologicznych w chirurgii

Zdrowie

Do ginekologicznych zabiegów chirurgicznych należą te zabiegi, które wykonywane są w obrębie żeńskich narządów płciowych. Istnieją ich różne rodzaje, a każdy z nich przeprowadzany jest w innej sytuacji.

Kiedy przeprowadza się chirurgiczne zabiegi w ginekologii

Chirurgiczne zabiegi ginekologiczne wykonuje się w przypadku różnego rodzaju schorzeń i przypadłości związanych z żeńskimi narządami płciowymi. Do przeprowadzanych najczęściej należą te dotyczące łagodnych i złośliwych chorób nowotworowych w obrębie macicy oraz jajników, takich jak polipy jajnika, rak szyjki macicy, czy rak trzonu macicy.

-Za pomocą chirurgii ginekologicznej leczy się także przyczyny niepłodności i nietrzymanie moczu. W zakres tego rodzaju zabiegów wchodzi również podwiązanie jajowodów – dodaje specjalista reprezentujący Gabinet Ginekologiczno-Położniczy w Białymstoku.

Warto wiedzieć, że przed planowaną operacją ginekologiczną koniecznie należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak badanie piersi, narządów jamy brzusznej, miednicy mniejszej, oraz odbytnicy. Ponadto, w zależności od wskazań, przeprowadza się również badania laboratoryjne, obrazowe oraz EKG.

Rodzaje chirurgicznych zabiegów ginekologicznych

Zabiegi chirurgiczne z zakresu ginekologii dzieli się na operacje diagnostyczne i terapeutyczne. Te z kolei dzielą się pod względem technik ich wykonywania na:

  • Tradycyjne operacje chirurgiczne,
  • Operacje wykonywane metodą laparoskopową – przeprowadza się je laparoskopem bez rozcinania jamy brzusznej. Ich zaletami są niewielka inwazyjność, szybka rekonwalescencja, krótki proces gojenia oraz niezbyt widoczne blizny. Operacje tego typu wykonuje się w celu leczenia niepłodności, endometriozy i wewnętrznych wad rozwojowych. Tym sposobem usuwa się także mięśniaki, guzy i torbiele. Przeciwskazaniem do wykonania operacji laparoskopem mogą być niewydolność krążeniowo-oddechowa, niedrożność jelit, przepuklina, skazy krwotoczne oraz zapalenie otrzewnej.
  • Operacje wykonywane metodą histeroskopową – polegają na wprowadzeniu histeroskopu do wnętrza macicy. W wyniku tego na monitorze ukazuje się obraz, na podstawie którego lekarz stawia precyzyjną diagnozę lub wykonuje zabieg. Metoda ta nie wiąże się z poważnymi powikłaniami i ingeruje w narządy kobiece w sposób minimalny. Co więcej, nie zostają po niej blizny, a kobieta szybko wraca do normalnej formy fizycznej. Operację tę wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Lost Password