Rozpoznanie, usuwanie i profilaktyka modzeli

Zdrowie

Buty w których chodzimy nie zawsze są wygodne i odpowiednio dopasowane. Często są wykonane z materiałów sztucznych, nie przepuszczających powietrz. Aby uniknąć wystąpienia różnych dolegliwości stóp, musimy o nie należycie dbać. W innym przypadku mogą pojawić się niechciane modzele.

Czym są modzele? Jak się rozpoznać?

Modzele to rodzaj odcisków, które bardzo często pojawiają się na stopach. Są to hiperkeratozy, czyli miejsca o nadmiernym rogowaceniu skóry. Wyglądem mogą przypominać odciski, jednak modzele są bardziej „rozlane”, większe, bez wyraźnego odgraniczenia. Mają kolor żółtawy i są stosunkowo miękkie. Powstawanie modzeli jest reakcją obronną skóry, dlatego pojawiają się one w miejscach, gdzie stopa narażona jest na ucisk lub nadmierne obciążenie. Najczęściej możemy zauważyć je na podeszwie stopy pod główką kości śródstopia. Modzele powstają w wyniku długotrwałego ucisku, tarcia lub obciążenia stopy. Przyczyną ich występowania może być chodzenie w źle dopasowanym obuwiu (za małym ciasnym, na zbyt wysokim obcasie) lub deformacje stopy np. takie jak płaskostopie. Przy płaskostopiu dochodzi do przeciążenia śródstopia i nieprawidłowej biomechaniki chodu, dlatego tej przypadłości często towarzyszą modzele.

Czy modzele trzeba usuwać?

Modzele, zwłaszcza w stanie niezaawansowanym, nie powodują większych dolegliwości. Mogą być przyczyną dyskomfortu przy chodzeniu, a większe powodować nieprzyjemne pieczenie podczas stania lub chodzenia. Modzele należy usuwać, żeby uniknąć ich powiększania i sprawiania dyskomfortu oraz ze względów estetycznych. Usuwanie modzeli to zadanie dla podologa. Niektórzy próbują pozbywać się modzeli domowymi sposobami, jednak to nie jest najlepszy pomysł. Aby usunąć modzele należy je wyciąć. Trzeba to zrobić w umiejętny sposób, ponieważ łatwo można usunąć za dużo skóry, czego efektem będzie rana i ryzyko zakażenia. Należy także pamiętać, że modzele usuwane w sposób nieprofesjonalny zaraz odrosną. Aby uniknąć nawrotu  modzeli musimy znaleźć przyczynę ich pojawienia i ją zlikwidować. Jeśli powstają w wyniku chodzenia w niewygodnych butach, należy zmienić obuwie. W przypadku, kiedy są efektem wad stóp, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki ortopedyczne w celu odciążenia stopy.

Lost Password