Jakie jest ryzyko powstania blizny podczas operacji?

Zdrowie

„Czy po operacji na moim ciele pozostaną widoczne blizny?” – z odpowiedzią na to pytanie musi się w swojej karierze zmierzyć każdy lekarz, często nie jeden raz. Operacje przeprowadzane są z różnych powodów, mogą poprawiać wygląd ciała, komfort życia, łagodzić lub likwidować objawy choroby, ale również ratować człowiekowi życie. O ile w ostatnim przypadku to nie o ryzyko powstania blizn pytają pacjenci, o tyle przy operacjach plastycznych to blizn pacjenci obawiają się najbardziej.

Od czego zależą blizny pooperacyjne?

Po każdej operacji, która związana jest z naruszeniem skóry, czyli jej przecięciem, pojawia się blizna. Niekiedy goi się po kilku tygodniach lub miesiącach, innym razem może pozostać trwały ślad, który jednak wraz z upływem czasu będzie coraz mniej widoczny. Wpływ na tempo gojenia się ran ma wiele czynników, jak metoda szycia, jaką zastosował lekarz, pielęgnacja blizny po operacji, karnacja pacjenta, uwarunkowania genetyczne, ewentualne zaburzenia krążenia oraz dieta. Zdarza się również, że podczas operacji dochodzi do zakażenia bakteryjnego, co wydłuża proces gojenia się blizny.

Blizny goją się w kilku etapach. Początkowo, mają kolor różowo-siny i są sztywne. Wraz z upływem czasu dojrzewają, na co wpływ ma ich pielęgnacja, stają się płaskie, bardziej elastyczne i coraz mniej zauważalne jaśnieją, przybierając kolor zbliżony do koloru skóry.

Jak pielęgnować bliznę?

Aby blizna była mniej widoczna, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. W tym celu stosuje się specjalnie do tego przeznaczone preparaty, które ją odżywiają. W niektórych przypadkach, jak np. po operacji abdominoplastyki zaleca się stosowanie masaży oraz plastrów silikonowych, o czym więcej przeczytać można na stronie wszystkoobliznach.pl. Pacjenci powinni również unikać ekspozycji na słońce oraz wizyt w saunie i solarium.

Lost Password