Kiedy sięgnąć po grubą matę do ćwiczeń?

Fitness

Wykonana z elastycznej pianki mata, to od wielu lat niezastąpiony element wyposażenia niemal każdej sali gimnastycznej, a także wielu profesjonalnych i domowych siłowni. Tego typu sprzęt zapewnia dobrą izolację od podłoża, minimalizuje tym samym ryzyko powstania otarć i urazów podczas wykonania różnorodnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów mat treningowych. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu jak najwyższego poziomu komfortu w czasie treningu, potrzeba będzie nam do tego odpowiednio gruba mata do ćwiczeń. Pamiętajmy, że grubość maty powinna być dostosowana do charakterystyki wykonywanych przez nas ćwiczeń fizycznych.

Optymalna grubość maty do ćwiczeń

Dla osób uprawiających fitness lub wykonujących innego rodzaju ćwiczenia aerobowe, polecana jest dość gruba mata do ćwiczeń, a zatem mata o grubości w granicach 1,5-2,5cm. Cienkie maty o grubości kilku milimetrów polecane są na zajęcia jogi, a maty typu twardego, które zwykle mają znacznie większą grubość, przydadzą się podczas treningu z ciężarami – w tym przypadku maty wykorzystywane są jako rodzaj zabezpieczenia podłogi przed przypadkowymi uszkodzeniami od hantli czy sztangi. Wybierając matę do ćwiczeń, na aerobik, pilates lub na zajęcia fitness, warto zwrócić uwagę także na jej powierzchnię – gruba mata do ćwiczeń (https://be-active.pl/product-pol-116-Gruba-mata-do-cwiczen-fitness-YM03-HMS-10mm.html) nie powinna być śliska. Dobrze, gdy mata ma również lekko karbowaną powierzchnię, co poprawia przyczepność, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i komfort w czasie treningu.

Wybierając matę do ćwiczeń, zastanówmy się również, w jakich okolicznościach będziemy z niej korzystać. Podczas treningów w domu, sprawdzi się praktycznie każda gruba mata do ćwiczeń. Jeśli jednak ćwiczymy w terenie, lepszym wyborem może okazać się mata o mniejszej grubości, która po złożeniu zajmuje mniej miejsca i jest tym samym łatwiejsza w transporcie. Poza tym trening na łonie natury, na przykład na trawie, jest bezpieczniejszy dla naszych pleców, w związku z czym nie musimy korzystać z mat o dużej grubości. Ważniejszym aspektem będzie w tym przypadku oferowany przez matę poziom izolacji przed wilgocią oraz jej trwałość.

Idealna mata do ćwiczeń w domu

Najbardziej sprawdzonym wyborem będzie mata gimnastyczna lub mata treningowa o grubości około 1,5-2,5cm, z lekko karbowaną warstwą wierzchnią i antypoślizgowym spodem. Taka mata po rozłożeniu nie powinna się odkształcać, co zapewni nam większą wygodę podczas ćwiczeń i nie będzie powodowało niepotrzebnej frustracji. Długość maty i jej szerokość powinny uwzględniać nasze indywidualne wymiary. Standardem są maty o długości około 180cm i szerokości około 60cm.

Lost Password