Nie cichną, a nawet przybrały na sile pełne zachwytu opinie na temat witaminy C. Wiara w jej niezwykłe działanie powoduje, że spożywamy coraz większe dawki z myślą o wzmocnieniu w ten sposób odporności organizmu. Zwolennicy medycyny naturalnej szczególnie głośno propagują witaminę C „lewoskrętną”.
Witamina C „lewoskrętna” – właściwości i działanie
Duża część populacji przynajmniej raz w życiu zażywała kwas L-askorbinowy w postaci tabletek do łykania lub rozpuszczanych w wodzie. Robimy to, ponieważ ufamy jej pozytywnemu wpływowi na zdrowie. Oprócz tego witaminę C znajdziemy w pożywieniu, a przede wszystkim warzywach i owocach (pomarańcze, cytryna, cebula, papryka, jabłka, natka pietruszki). Konkretna nazwa tego kwasu wzięła się najprawdopodobniej od łacińskiego słowa laevus, czyli lewy. Z punktu widzenia chemicznego związane jest to jednak z konfiguracją atomów, a nie kwestią skręcalności.
Witamina C „lewoskrętna” – prawda czy mit?
Głosiciele i wyznawcy naturalnych metod leczenia uważają witaminę C „lewoskrętną” lepszą oraz bardziej skuteczną od tej „prawoskrętnej”. Dzięki terapii tym związkiem chcą (albo przynajmniej tak twierdzą) doprowadzić do pełnego ozdrowienia ludzi chorych na różne dolegliwości. Medycyna ma nieco inne zdanie na temat efektów kuracji przy pomocy substancji o nazwie witamina C „lewoskrętna” Opinie te dotyczą głównie braku podziału na lepszą i gorszą wersję kwasu L-askorbinowego. Według wielu badań wykonanych przez specjalistów istnieje tylko jeden rodzaj, a promowanie rzekomo najskuteczniejszego typu tejże witaminy jest jedynie chwytem marketingowym.
Witamina C „lewoskrętna” dla dzieci – krok ku manipulacji
Dzieci zawsze będą oczkiem w głowie swoich rodziców. Troska o ich zdrowie to coś, co wielu rodzicom spędza sen z powiek. Zwłaszcza w okresach chorobowych chcemy zadbać o jak najszybszy proces zdrowienia naszych pociech. Tu właśnie wkroczyć może medycyna naturalna. Nieświadomi i bardzo ufni samozwańczym szarlatanom korzystamy z ich usług, wierząc, że mogą oni w jakiś sposób wpłynąć na zdrowie dziecka. Ci zaś potrafią zaoferować najskuteczniejszy według zasad medycyny niekonwencjonalnej lek. Dawkowanie witaminy C lewoskrętnej zazwyczaj obejmuje niebotyczne ilości. Zażywane takich dawek może doprowadzić do wielu powikłań jak bóle brzuch oraz nudności. Bądźmy uważni i stosujmy raczej zasadę ograniczonej ufności wobec nietypowych metod.