Stres a stan naszych zębów

Zdrowie

Często reakcją na stres jest sięgnie po używki, które mają bardzo zgubny wpływ na zęby. Palenie papierosów, alkohol i narkotyki mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak destrukcyjnie wpływa stres na stan jamy ustnej i zębów. Oprócz czynników, na które bezpośrednio nie mamy wpływu, bo są naturalną reakcją obronną organizmu na zbyt dużą dawkę stresu.

Stres zabija

Mówi się, że w XXI w. stres jest cichym zabójcom ludzkości i odbija się na niemalże każdym aspekcie życia, od kwestii towarzyskich, po bezpośrednie i często poważne problemu ze zdrowiem. Nie omija to w żaden sposób naszych zębów i bardzo często jest to jedno z bardziej narażonych na stres miejsc w naszym organizmie. Brak zainteresowania się stanem swoich zębów, które narażone są na skutki długotrwałego stresu, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a czasem także do ich utraty.

Często reakcją na stres jest sięgnie po używki, które mają bardzo zgubny wpływ na zęby. Palenie papierosów, alkohol i narkotyki mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Można sobie z tym radzić, odwiedzając odpowiednio często dentystę, który posiada zaawansowany asortyment stomatologiczny, pozwalający doraźnie radzić sobie z problemem. Jednak aby całkowicie wyeliminować ryzyko powstania chorób przyzębia, należy znaleźć alternatywę i starać się rozładować stres w inny sposób.

Przewlekły stres

Bardzo często przewlekły stres prowadzi do niekontrolowanego zaciskania szczęki, co z kolei może przerodzić się w bruksizm, który nieleczony może doprowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty, a z pewnością jednym z głównych skutków może być ścieranie się szkliwa, które zawsze prowadzi do szybkiego powstawania próchnicy. Niestety jest to jedno z najczęstszych następstw nadmiernie stresowych sytuacji i bardzo często kończy się doprowadzeniem do zaawansowanego stadium bruksizmu. Niestety bardzo trudno jest wyleczyć bruksizm, zwłaszcza jeśli jego przyczyną jest nadmiar stresu. Dentyści posiadający profesjonalny asortyment dla stomatologów mogą zminimalizować jego skutki, jednak przyczyny trzeba szukać w psychice i to na tej płaszczyźnie starać się powstrzymać nadmierne zgrzytanie, a w efekcie całkowicie je wyeliminować.

W bardzo stresowych sytuacjach organizm wytwarza znacznie większe ilości kortyzolu, który może prowadzić do bardzo dużego osłabienia organizmu. Wtedy też zmniejsza się jego odporność co może skutkować osłabieniem błony śluzowej w jamie ustnej, co z kolei prowadzi do powstawania licznych stanów zapalnych, często bardzo bolesnych, mogących nawet utrudniać spożywanie pokarmów.

Bardzo niewielu ludzi zdaje sobie z wyniszczających skutków nadmiernego stresu. Niestety konsekwencje takiego stanu rzeczy nie zaczynają się i kończą tylko i wyłącznie na zębach. Problemy zdrowotne mogą uniemożliwić nawet prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wyniszczając go sukcesywnie każdego dnia. Niestety walka ze stresem jest bardzo trudno, złożona i wielowymiarowa. Samo odnalezienie przyczyny często bywa kłopotliwe, a jej wyeliminowanie wymaga bardzo wiele czasu i wysiłku oraz zrozumienia, że życie  ciągłym pędzie jest wyjątkowo niezdrowe i niekorzystnie wpływa na cały organizm.

Lost Password