Odpowiednik leku zawiera taką samą substancję czynną jak jego oryginał. Różnice między farmaceutykami mogą wynikać z odmiennych substancji uzupełniających w składzie, np. laktozy, na którą część pacjentów może mieć uczulenie. W świetle prawa farmaceuta ma obowiązek poinformować o możliwości wykupienia tańszego odpowiednika pod warunkiem, że jest on refundowany.
Czym są odpowiedniki leków i jak je dostać?
W czasie realizacji recepty na lek refundowany w aptece, farmaceuta ma obowiązek poinformować osobę kupującą o tym, że istnieje tańszy odpowiednik tego samego leku, nazywany również lekiem generycznym. Portal dla lekarzy Tevamed to miejsce, w którym można dowiedzieć się interesujących informacji o rożnych lekach, zwłaszcza stosowanych w terapii bólów nowotworowych. Odpowiedniki leków zawierają taką samą substancję czynną, co oryginalne środki lecznicze, jednak sprzedawane są pod inną nazwą handlową. Leki generyczne w działaniu nie ustępują oryginalnym, jednak mogą pojawiać się między nimi różnice.
Różnice między odpowiednikami a oryginalnymi lekami
Odpowiedniki leków są tańsze w porównaniu z oryginalnymi. Wśród społeczeństwa może panować przeświadczenie, że tańszy znaczy gorszy. Jest to najczęściej wynikiem przyzwyczajenia, np. do tego że określony preparat leczniczy jest na rynku farmaceutycznym od wielu lat i zyskał pozytywne opinie lekarzy i pacjentów, dlatego trudno jest zaufać nowemu produktowi. Odpowiedniki leków również przechodzą badania kliniczne. Mają one taką samą substancję czynną co oryginał, a także stosuje się je w takich samych dawkach.
Różnice między dwoma farmaceutykami wynikają niekiedy z zawartości substancji uzupełniającej. Zdarza się, że niektóre odpowiedniki zawierają w sobie laktozę, gdy w leku oryginalnym jej nie ma. Osoby z nietolerancją laktozy mogą więc odczuwać bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Kiedy stosować odpowiedniki leków?
O odpowiednik leku warto zapytać lekarza. Zdarzają się przypadki, że pracownik służby zdrowia zostawia na recepcie adnotację o tym, by nie zamieniać leku na generyczny. W przypadkach kiedy przyjmowanie preparatów leczniczych wymaga systematyczności, a leki oryginalne przewyższają możliwości finansowe pacjenta, tańszy odpowiednik leku jest dobrym rozwiązaniem.