Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem użytkowania.
Bez względu na typ, każdy z nich ma za zadanie sprawdzić, czy w kobiecym organizmie znajduje się jeden z najszybciej wykrywanych hormonów ciążowych, a więc HCG – gonadotropina kosmówkowa. Ze względu na to, że wydzielana jest dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, a więc około 7 dnia po zapłodnieniu, ciąży nie da się potwierdzić w ciągu kilku pierwszych dni po stosunku.
Jakie są rodzaje testów ciążowych?
Wiarygodność prawidłowo przeprowadzonego testu ciążowego jest bardzo wysoka, dlatego zawsze warto po niego sięgnąć aby rozwiać swoje wątpliwości. Pierwszym krokiem w kierunku potwierdzenia ciąży jest wybór testu – oto, na co możemy się zdecydować:
- Test strumieniowy
- Test płytkowy
- Test paskowy
- Test cyfrowy
Więcej: www.apteka-melissa.pl/kategoria/testy-ciazowe
Przed wykonaniem testu obowiązkowo należy sprawdzić jego datę ważności, ponieważ przeterminowany nie nadaje się do użytku. Kolejnym krokiem jest umieszczenie próbki moczu na testerze – można to zrobić na różny sposób, w zależności od rodzaju testu. Dobrze jest zawsze sugerować się instrukcją zawartą w opakowaniu, aby mieć pewność, że robimy to w odpowiedni sposób. W przypadku wszystkich powyższych testów wynik podawany jest zawsze jednakowo – pojawia się w okienku kontrolnym w ciągu od jednej do kilku minut po wykonaniu. Gdy po upływie określonego w instrukcji czasu nie pojawi się żadna linia, oznacza to, że test wykonany został nieprawidłowo. Jeśli jednak pojawi się jedna linia, jest to wynik negatywny i oznacza brak ciąży, z kolei dwie oznaczają wynik pozytywny – wtedy należy niezwłocznie udać się do specjalisty ginekologa w celu wykonania odpowiednich badań oraz ogólnej konsultacji.
Testy laboratoryjne jako alternatywa
Oprócz samodzielnego przeprowadzenia testu ciążowego istnieje także możliwość wykonania go metodą laboratoryjną, która dzieli się na dwa rodzaje: test z moczu oraz test z krwi. W obu przypadkach wykonywany jest on przez specjalistę w warunkach laboratoryjnych, niestety na wynik trzeba poczekać nieco dłużej niż w przypadku testów domowych. Obojętnie na którą opcję ostatecznie się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że powinna ona być dla nas jak najbardziej komfortowa oraz nie przysparzać zbędnego stresu – dokładnie ta sama zasada tyczy się także wyboru ginekologa, któremu powierzymy prowadzenie ciąży.