Trądzik różowaty – jak go rozpoznać i leczyć?

Zdrowie

Trądzik różowaty jest przewlekłą i kłopotliwą chorobą zapalną skóry. Powoduje powstawanie rumieni i krostek na twarzy, a w skrajnych przypadkach może nawet powodować przerost i zwłóknienie gruczołów łojowych co powoduje przerost miejscowy tkanki w okolicy nosa (tzw. rhinophyma). Statystyki wskazują, że na trądzik różowaty cierpi nawet około 10% społeczeństwa. Wiadomo, że choroba ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, zwłaszcza w okresie menopauzy. Trądzik różowaty może być przyczyną nieestetycznych zmian skórnych trudnych do leczenia, dlatego ważna jest jego wczesna diagnoza i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, tak aby zatrzymać rozwój choroby.

Jak rozpoznać początki trądziku różowatego?

Początkowe etapy tej choroby skórnej związane są przede wszystkim z nadmierną aktywnością naczyń krwionośnych. Wówczas zaczerwienienie, głównie środkowej części twarzy, pojawia się jedynie okresowo w odpowiedzi na stres, promienie UV czy spożywanie alkoholu. Po pewnym czasie, gdy choroba się rozwija, rumień przestaje znikać i staje się permanentny. Rumieniowi towarzyszą często grudki i krostki. Do objawów trądziku różowatego zaliczyć można również uczucie pieczenia, szczypania w okolicy zmian i odczuwalne wysuszenie skóry. Niekiedy wraz z objawami skórnymi trądziku pojawiają się również zmiany oczne – zaczerwienienie, zapalenie spojówek, światłowstręt. Szacuje się, że występują one u ponad 50% pacjentów chorych na trądzik różowaty.

Jeżeli zaobserwujesz pojawienie się podejrzanych symptomów koniecznie skonsultuj to z lekarzem dermatologiem (do dermatologa zapisać możesz się TUTAJ).

Kto jest szczególnie narażony na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty po raz pierwszy daje o sobie znać zazwyczaj dopiero po 30 roku życia, nie oznacza to jednak, że nie może rozwinąć się wcześniej. Niekiedy pojawia się nawet przed 25 urodzinami, choć jest to rzadkie. Najczęściej jednak choroba daje o sobie znać po 50 roku życia, zwłaszcza u kobiet po wejściu w okres menopauzy. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi jakie w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby o jasnej karnacji. To one najczęściej mają problemy z nadaktywnymi naczynkami, a później z trądzikiem różowatym. Zaobserwowano, że skłonności do występowania tej choroby skórnej mogą być dziedziczne. Dodatkowo szczególna uwagę na stan swojej cery powinny zwracać uwagę osoby, które w okresie młodzieńczym chorowały na trądzik. Ich skóra również jest podatna na trądzik różowaty.

Leczenie trądziku różowatego

Kiedy zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy, które mogą wskazywać na początki trądziku różowatego powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem np. w Centrum medycznym DP MED. Na wczesnym etapie możemy cofnąć zmiany skórne i zahamować dalszy rozwój choroby. Oprócz stosowania środków zaleconych przez dermatologa konieczna też będzie zmiana przyzwyczajeń i unikanie czynników wzmagających rumień. Przede wszystkim należą do nich alkohol czy ostre potrawy. Osoby podatne na trądzik różowaty nie powinny również korzystać z sauny, a przed wyjściem na słońce stosować wysokie filtry chroniące skórę przed promieniowaniem UV. Należy tez zwracać uwagę na stosowane kosmetyki pielęgnacyjne – nie mogą zawierać alkoholu, który wysusza i podrażnia skórę. Odpowiednia pielęgnacja skóry, pod okiem dermatologa może znacznie opóźnić rozwój choroby lub całkowicie ją zatrzymać.

Lost Password