Co warto wiedzieć o wadach postawy?

Zdrowie

Statystyki jednoznacznie dowodzą, że pod względem zapadalności na różnego rodzaju problemy natury ortopedycznej Polacy nadal znajdują się na samym szczycie niechlubnego rankingu zrzeszającego wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Zarówno wady postawy, jak ostroeporoza i tym podobne choroby występują w naszym społeczeństwie z o wiele większą częstotliwością, niż ma to miejsce chociażby w przypadku społeczeństw takich krajów, jak Niemcy czy Francja. Według zgodnej opinii specjalistów od problematyki zdrowotnej kłopoty zaczynają się tak naprawdę już w wieku szkolnym. To właśnie wtedy bowiem najczęściej dochodzi się do wykształcania pierwszych stadiów wad postawy wśród dzieci, zaś brak odpowiedniego systemu profilaktyki zdrowotnej oraz nadal niedostateczna świadomość rodziców sprawiają, że problemy pojawiające się u dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej potem tylko dodatkowo się pogłębiają. Często w ten sposób dochodzi do tak poważnego skrzywienia kręgosłupa, że potrzebne są tygodniowe cykle terapeutyczne w wyspecjalizowanych ośrodkach oraz drogi sprzęt rehablitacyjny. Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wad postawy u naszego dziecka oraz jakie mogą konsekewencje nieleczonych wad kręgłosłupa? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Co warto wiedzieć o wadach postawy?

Jak już wspominano, okresem w którym najczęściej dochodzi do wykształcania się pierwszych wad postawy są wczesne lata szkolne. Przyczyny często są naprawdę banalne oraz łatwe do uniknięcia. Do najczęstszych przyczyn wad postawy u małych dzieci należą zbyt ciężki, niedopasowany oraz nieodpowiednio noszony tornister, źle dobrane łóżko a także zbyt częste wykonywanie niektórych rodzajów aktywności fizycznej(na przykład jazda na rowerze). Trzeba mieć na uwadze fakt, że kręgosłup młodego człowieka jest niezwykle delikatny, dlatego nawet niewielkie acz regularne przeciążenia mogą powodować pojawienie się dysfunkcji.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonych wad postawy? W skrajnych wypadkach konieczne jest nawet użycie takiego sprzętu, jak wózki inwalidzkie. Oprócz tego, wady postawy mogą powodować również zahamowanie lub zmniejszenie procesu wzrostu a także nacisk na określone narządy wewnętrzne, co z kolei sprzyja pojawianiu się kolejnych dysfunkcji, tym razem dotyczących działania określonych narządów wewnętrznych. Warto również pamiętać, że im dziecko jest starsze, tym trudniej będzie zredukować wadę postawy, dlatego odpowiednią rehablitację należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Lost Password