Witamina D, dlaczego jest taka ważna

Zdrowie

Wśród potrzebnych człowiekowi związków niebagatelne miejsce zajmują witaminy, a wśród nich witamina D. Występuje ona w naturze w kilku postaciach, przy czym z punktu widzenia zdrowia ludzkiego najważniejsza jest witamina D3, czyli tzw. cholekalcyferol. Organizm człowieka ma zdolność do wytwarzania witaminy D w skórze, pod wpływem promieni słonecznych. Jednak w naszych warunkach klimatycznych ta droga pozyskiwania witaminy D jest zawodna i dlatego warto zadbać o suplementację, czy to w pożywieniu, w preparatach witaminowych, czy w innych produktach.

Niedobory witaminy D.

Witamina D reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforanową i odpowiada za mineralizację tkanki kostnej. Ma ona również wpływ na układ krążenia, bierze udział w regulacji gospodarki węglowodanowej, a pośrednio wpływa także na układ nerwowy i mięśniowy. Ponadto, przeciwdziała procesom nowotworowym.

Niedobory witaminy D wpływają na cały organizm, przy czym najbardziej widoczne zmiany obejmują układ kostny. Niewystarczający poziom tego składnika zaburza wchłanianie wapnia i fosforu, co z kolei prowadzi do obniżenia ich poziomu w tkankach. Braki te są wyrównywane przez działanie wydzielanego w przytarczycach hormonu – parathormonu, który pobudza uwalnianie jonów wapnia z kości. Proces ten prowadzi do takich chorób układu kostnego jak krzywica u dzieci, osteoporoza, rozmiękczenie kości (osteomalacja), osteopenia czy bóle kostne u dorosłych. W rezultacie podnosi się ryzyko złamań, skrzywień oraz zwyrodnień układu kostnego.

O odpowiedni poziom witaminy D w organizmie powinny zadbać również kobiety ciężarne, ponieważ braki w podaży tej witaminy prowadzą u płodu do zaburzenia rozwoju mózgu, które w późniejszym życiu dziecka mogą objawić się występowaniem objawów autyzmu lub schizofrenii.

Inne objawy niedoboru witaminy D to choroby przyzębia, osłabienie i wypadanie zębów, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna i zawał serca, bezsenność, zapalenie spojówek, krótkowzroczność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle, pogorszenie słuchu, stany zapalne skóry i inne problemy dermatologiczne, osłabienie i zmniejszenie odporności organizmu, a także zwiększenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych i autoimmunologicznych, zwłaszcza cukrzycy typu I, choroby Leśniowskiego-Crohna lub choroby Parkinsona. Inne widoczne objawy dotyczą układu pokarmowego (utrata apetytu lub biegunka). W razie ich wystąpienia warto więc sięgnąć po preparat dający dodatkową ochronę jelit, taki jak np. „www.lactoral.pl„.

Należy pamiętać, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach i jako taka może być przedawkowana. Typowe objawy przedawkowania to m.in. biegunki, nudności, bóle głowy, świąd skóry. Do innych symptomów należy łatwe męczenie się, wzmożona potrzeba oddawania moczu. Przedawkowanie witaminy D niekorzystnie wpływa także na funkcjonowanie nerek, płuc, serca i uszu. U osób dorosłych zwiększa ryzyko zawału serca, miażdżycy i kamicy nerkowej. U dzieci skutkiem może być opóźnienie w rozwoju.

Kontrola zawartości witaminy D

W razie podejrzenia choroby związanej z deficytem witaminy D warto zbadać jej zawartość w organizmie. Badanie określa poziom witaminy we krwi i pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia. Diagnostykę w tym kierunku wykonać można w dowolnym laboratorium analitycznym.

Lost Password