Czy witamina D jest wskazana dla dzieci i niemowląt?

Żywienie

Witamina D pomaga zapobiegać krzywicy. Ale nie tylko. Warto poznać jej niezwykłe właściwości, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu niemowląt oraz starszych dzieci.

Niedobór witaminy D w organizmie dziecka może doprowadzić do krzywicy. Dlatego też, już najmłodszym dzieciom podawana jest witamina D. Objawy niedoboru witaminy D u niemowląt są następujące:

  • rozmiękczenie kości potylicy,
  • opóźnione ząbkowanie,
  • próchnica,
  • zaburzenia pracy mięśni.

W związku z tym witamina d dla niemowląt jest jak najbardziej wskazana. Jej brak może wyrządzić wiele krzywdy niemowlakowi. Początkowo, witaminę D można było podawać w formie tranu. Potem pojawiły się syntetyczne odpowiedniki witaminy D3, które są w powszechnym użyciu. Witamina D3 znajduje się również w wielu mlekach modyfikowanych, jako ich podstawowy składnik.

Wielu naukowców przekonuje, że do pełnego zdrowia absolutnie jest potrzebna witamina D. Okazuje się, że wiele komórek i układów, w tym układ odpornościowy jest właściwie zależny od odpowiedniego stężenia witaminy D. Dlatego też, warto dbać o to, aby dziecko od najmłodszych lat miało odpowiednie stężenie tego składnika we krwi. Dzięki temu, będzie mogło się rozwijać w prawidłowy sposób.

Dawkowanie witaminy D u niemowląt

  • do końca 6. miesiąca życia – 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę) – witamina D powinna być podawana dziecku od pierwszych chwil jego życia. Niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym.
  • od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia – 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę) – dawka zależna jest od źródeł pokarmowych witaminy D.

Dawkowanie witaminy D u dzieci i młodzieży

  • od 1. roku życia do 18 lat – 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę) – dawkowanie witaminy D w tym wieku jest zależne od masy ciała dziecka. Suplementacja powinna być nasilona przede wszystkim od września do października. Najlepiej jednak podawać dziecku witaminę D przez cały rok. Szczególnie, jeżeli w miesiącach letnich nie jest możliwe pozyskanie ze słońca odpowiedniej dawki tej witaminy.

Lost Password