Wizerunek – nasze fizyczne CV

Uroda

Wiele osób zadaje sobie dziś pytanie czy wygląd zewnętrzny jest ważny? Można odpowiedzieć, że to zależy od osoby. Ale ujmując tę kwestię obiektywnie, ciężko zaprzeczyć. Tak, wygląd jest ważny. To, jak wyglądamy wpływa w oczywisty sposób na to, jak się czujemy. Jeśli jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, to poczucie dodaje nam pewności siebie, jak też po prostu poprawia nasz nastrój. To działa, rzecz jasna, też w drugą stronę.

Pierwszego wrażenia nie da się powtórzyć

Ale to, jak wyglądamy, ma również niezwykle duże znaczenie w relacjach, jakie nawiązujemy. Poprzez nasz wygląd, chcąc nie chcąc, oceniają nas inni. To wzrok jest dla ludzi dominującym zmysłem, przez jaki odbierają świat. To patrząc na drugiego człowieka, na jego zachowanie, ale przede wszystkim najpierw na jego prezencję, wyrabiamy sobie swoją pierwszą opinię o nim. Opinia ta może oczywiście lekko lub diametralnie zmienić się w toku zawiązywania znajomości, jednak nie da się ukryć, że odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie można oszukać siły pierwszego wrażenia. Czyjeś kompetencje, umiejętności, doświadczenie, inteligencję poznajemy później. Najpierw oceniamy to, co widzimy.

Elegancja to jakość

Zatem to, jak wyglądamy, w co się ubieramy, jakie dobieramy dodatki, ma znaczenie. Wiele mówi o nas samych innym osobom. To, czy wybieramy rzeczy pierwsze z brzegu, czy te o dobrej jakości. Garnitur z targu, czy szyty na miarę. Okulary ze stojaczka w dyskoncie, czy okulary Porsche. Plastikowe tipsy, czy piękne hybrydy od kosmetyczki. Jeśli tylko możemy sobie pozwolić na lepszą opcję – warto z tego skorzystać. Zyska na tym nasz wizerunek, tak ważny dla pierwszego wrażenia, jakie wywołujemy. Powinno to być dla nas szczególnie istotne, jeśli pracujemy na stanowisku wymagającym kontaktu z wieloma ludźmi, jeśli reprezentujemy firmę lub staramy się stworzyć własną markę.

Co mówi o nas wygląd?

Poprzez wygląd wyrażamy siebie. Odpowiednio dobierając elementy własnego stylu odsłaniamy część swojego charakteru, uzewnętrzniamy fragment osobowości. Wyrazić się poprzez wygląd można nawet stosując się do sztywnych reguł dress code’u, jeśli tylko nie zapomina się o schludności oraz celowaniu w elegancję i jakość. Mniej ważna jest moda. O wiele bardziej liczy się ponadczasowy styl i szyk, umiejętność dobierania elementów garderoby, wplatania w nie aktualnych trendów – jednak bez zbytniej przesady. Istotne jest, żeby czuć się dobrze we własnej skórze i we własnym stylu. Nie zapominając przy tym o niezaprzeczalnym fakcie, że nasza prezencja wpływa na nasze relacje i kontakty z innymi ludźmi. Optymalna sytuacja to taka, gdy znajdujemy złoty środek i potrafimy, zachowując własny, podkreślający nasz charakter styl, wyglądać przy tym profesjonalnie i interesująco.

To my sami kreujemy siebie, swój zewnętrzny wizerunek. Nawet jeśli wygląd nie jest najistotniejszy dla nas samych, niezaprzeczalnie jest ważny dla naszego otoczenia. Ludzie oceniają wzrokiem. Do nas należy decyzja, czy chcemy być elegantem w tanim garniturze, czy wolimy zainwestować w ten szyty na miarę, czy wybierzemy okulary przeciwsłoneczne z dyskontu, czy okulary Porsche. Wybierzmy po prostu mądrze.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Sklep Porsche.

Lost Password