Wizyta u dentysty – czy jest się czego bać?

Zdrowie

Liczne horrory powstały na bazie koszmarów dentystycznych. Opieka medyczna tego typu przez długi czas była bardzo bolesna. Ból i cierpienie to nadal skojarzenia starszych osób, związane z wizytą u stomatologa. Na szczęścia, dentysta w dzisiejszych czasach nie jest żadnym koszmarem ani specjalistą, przed którym musimy uciekać.

Lekarz jak każdy inny…

Diagnostyka i protetyka to podstawowe działania stomatologiczne. Okresowe przeglądy są zatem poniekąd naszym obowiązkiem. Niestety, ale często pomijamy ten etap, przychodząc dopiero z widocznym problemem.

To spory błąd, który prowadzi do poważniejszych zabiegów rekonstrukcyjnych. Jeżeli odczuwamy ból, prawdopodobnie trafiliśmy do dentysty za późno. Powinniśmy zatem przede wszystkim zapobiegać, nie zaś bagatelizować widoczne symptomy. Dla naszego bezpieczeństwa.

 Leczenie kanałowe nie jest już straszne

Zmora pacjentów, która jednak cieszy się obecnie nikłym stopniem odczuwanego bólu. Nowoczesne techniki pozwalają na minimalizację szkód. Mikroskop jest tutaj świetnym przykładem. Jego użycie prowadzi do dokładnego uzupełnienia ubytku.

Podobnie ma się sprawa z innymi zabiegami. Dentysta nie jest obecnie kimś, kogo musimy się obawiać. Kluczem do przezwyciężenia naszego lęku, jest zrozumienie sytuacji oraz odpowiednie nastawienie mentalne.

Nauka od dziecka…

Nie jest to reguła, ale wiele zachowań dziedziczymy po naszych rodzicach. To właśnie oni są pierwszym wzorem do naśladowania. Jeżeli nastawiamy negatywnie do dentysty małą pociechę, będzie odczuwała strach również potem. Pozytywne myślenie wychodzi bezpośrednio z domu.

Dobrą metodą zapoznawczą z tego typu specjalistą, jest również wizyta kontrolna w młodym wieku. Spotkania adaptacyjne to czas, w którym dziecku pokazuje się podstawowe narzędzia, przedstawia problematykę higieny jamy ustnej. Tego typu wizyty nie są powszechnie dostępne, ale w coraz większej ilości miejsc znajdziemy je bez problemu.

Większe ubytki – cieńszy portfel

Jeżeli stan naszej jamy ustnej nie jest wystarczającym powodem do zmiany, pomyślmy o finansach. Leczenie bardziej skomplikowane jest również po prostu drogie. Dlatego też starajmy się przeciwdziałać zagrożeniu w zarodku. Tym bardziej, że postęp dał nam możliwości bezproblemowego, bezbolesnego pozbywania problemów.

Lost Password