Jak wybrać dobrego ortodontę?

Zdrowie

Wiele osób w ciągu swojego życia zada sobie pytanie „, Czy z moimi zębami jest wszystko w porządku?”. Będziemy zastanawiać się nad potrzebą noszenia aparatu ortodontycznego. Aby zweryfikować nasze obawy, trzeba udać się do ortodonty, który sprawdzi stan uzębienia i podejmie odpowiednie kroki. Skuteczne leczenie najlepiej przeprowadzić pod okiem zaufanego specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia i będzie służył poradą. W artykule opowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ortodonty.

Dokładny wywiad

Podstawą skutecznego leczenia jest dobra diagnoza oraz plan leczenia. Ortodontica.pl – Ortodonta Kraków zapyta o ogólny stan zdrowia, aktualne choroby, bóle głowy czy karku, chrapanie, bruksizm i wiele innych czynników. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele problemów może wywołać nieprawidłowy zgryz. Szkielet ludzki tworzy całość, a wady w obrębie twarzoczaszki mogą mieć odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całego układu kostnego. Całościowe i holistyczne spojrzenie na organizm człowieka jest wyjątkowo ważne przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Niezbędny jest więc dokładny wywiad z pacjentem, który będzie traktowany indywidualnie. Ortodonta powinien także przeprowadzić dokładne badania pozwalające ocenić stan uzębienia pacjenta.

Dobry kontakt

Poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie trzeba odpowiednio zbudować. Ważny jest więc dobry kontakt z pacjentem i poświęcenie mu odpowiedniej ilości czasu. Pacjent musi poznać wszystkie aspekty swojego leczenia. W razie potrzeby powinien móc zadawać pytania specjaliście. Dobry kontakt to przede wszystkim szczerość: specjalista powinien opowiedzieć z czym wiąże się codzienne noszenie aparatu, jakie są ograniczenia w leczeniu lub niedogodności. Leczenie ortodontyczne w dużej mierze polega na współpracy i stworzeniu dialogu między pacjentem a ortodontą. Z naszym lekarzem wiążemy bowiem plany na przynajmniej kilkanaście miesięcy.

Pierwsze wrażenie

Do lekarza możemy się przekonać dopiero po odbytej wizycie. Podczas pierwszego spotkania warto zatem zwrócić uwagę na wygląd gabinetu i recepcji. Niezwykle istotna jest czystość i schludność wnętrz. Należy zwrócić uwagę także na pomoc i uprzejmość pracowników recepcji. Pierwsze wrażenie to także spotkanie z ortodontą, który powinien szczerze i otwarcie rozmawiać z pacjentem. Dokładne i indywidualne podejście do jego przypadku będą służyć budowaniu długotrwałej relacji.

Kwalifikacje ortodonty i dostępne rodzaje leczenia

Na stronie kliniki można przeczytać kilka słów o ortodoncie, jego doświadczeniu czy wykształceniu. Bardzo ważne są studia, staże czy praktyki zagraniczne. Leczenie będzie wówczas bardzo kompleksowe i nowoczesne. Dziedzina, jaką jest ortodoncja, bardzo szybko się zmienia, dlatego ważne jest regularne doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. O umiejętnościach ortodonty świadczy także zakres leczenia. Współcześnie istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które są dopasowane do konkretnych przypadków i problemów. Szeroka oferta aparatów w klinice oznacza możliwość dopasowania leczenia do rodzaju problemu. Oznacza to najwyższą skuteczność w leczeniu wad zgryzu.

Opinie pacjentów

Podczas wyboru ortodonty nie bez znaczenia są opinie pacjentów. Dobrze, jeśli ktoś z rodziny lub znajomych poleci nam sprawdzonego ortodontę. Informacji można szukać również w internecie na forach lub grupach tematycznych. Wiele osób opisuje swoje przypadki i odczucia dotyczące ortodonty. Czytając opinie w internecie, trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być napisane nieobiektywnie i w złym świetle stawiać specjalistę.

Lost Password