Jak wykryć kamienie nerkowe?

Zdrowie

Kamica nerkowa jest jedną z często występujących chorób. Dolegliwości bólowe związane z napadem kolki nerkowej występują przynajmniej raz w życiu u około 10% mężczyzn i 5% kobiet. U prawie połowy chorych po około 5-10 latach od pierwszej kolki występują koleje napady. Pierwsze objawy kamicy pojawiają się zwykle pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jak sprawdzić, czy mamy kamienie w nerkach? Jakie badania nerkowe wykonać?

Jakie objawy daje kamica nerkowa?

Więcej >>

Kamienie w nerkach bardzo długo mogą nie dawać żadnych objawów. Przez lata powoli powiększają swoją objętość i dopiero w chwili, kiedy zaczynają się przemieszczać, orientujemy się, że cierpimy z powodu kamicy. Objawy kolki nerkowej to silny ból, nudności, wymioty, krwiomocz, częste parcie na mocz, pieczenie podczas mikcji, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a u mężczyzn także ból promieniujący do czubka prącia. Mogą zdarzyć się też gorączka i dreszcze.

Kamica nerkowa – badanie moczu, USG i badanie radiologiczne

Osoby, u których wystąpiły niepokojące objawy lub podejrzewają, że mogą cierpieć z powodu kamicy nerkowej, powinny zgłosić się do lekarza. Aby zdiagnozować kamicę, należy wykonać USG oraz zdjęcie radiologiczne brzucha. Na tej podstawie można stwierdzić, ile kamieni znajduje się w nerkach i jakiej są wielkości. W niektórych przypadkach lekarz zleca również urografię, czyli badanie radiologiczne układu moczowego po podaniu dożylnie środka kontrastującego oraz tomografię komputerową brzucha (to najdokładniejsze z badań, pozwalające wykryć wszystkie typy kamieni, nawet te niezawierające wapnia).

Diagnostyka kamicy nerkowej obejmuje również badania krwi i moczu, które pozwalają wykryć przyczynę tworzenia się kamieni nerkowych. Mocz do badania zbiera się przez 24 godziny, aby móc właściwie zmierzyć jego objętość, odczyn pH (mocz kwaśny lub zasadowy), zawartość wapnia, sodu, kwasu moczowego, szczawianów, cytrynianów i kreatyniny. Nie zawsze jest to jednak skuteczna metoda – zdarza się, że przyczyny choroby nie da się wyjaśnić ani zbadać.

1.      Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa Data dostępu: 10.05.2017

Lost Password