Migrena jest chorobą charakteryzującą się uciążliwymi bólami głowy. Szacuje się, że problemy z bólami migrenowymi ma nawet do 20 procent populacji – częściej są to kobiety niż mężczyźni. Niestety, radzenie sobie z nim nie zawsze jest takie proste, jak ze zwykłym bólem głowy. Jednak obecnie, oprócz farmaceutyków, do dyspozycji mamy też specjalne zabiegi zmniejszające dolegliwości.
Czym są migreny i skąd się biorą?
Najczęściej migrenę rozpoznaje się po pulsującym, jednostronnym bólu głowy, który ma tendencje do powtarzania się. Może towarzyszyć mu także nadmierna wrażliwość na dźwięki, zapachy, światłowstręt, nawet nudności i wymioty. U około 10 procent osób z migreną może pojawić się też tak zwana aura – zaburzenia w widzeniu, niedowłady, mrowienia.
Nie ma żadnych dokładnych danych, które określałyby przyczyny powstawania migren. Eksperci wskazują, że najczęściej migreny są efektem genetycznych predyspozycji do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Inna hipoteza wskazuje z kolei, że bóle są efektem nadmiernych skurczów naczyń mózgowych.
Jak leczy się migreny?
Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe – leki przeciwzapalne, jak i swoiste leki przeciwmigrenowe, do których zaliczają się między innymi selektywne agonisty receptora 5-HT1B/D jak sumatryptan.
W celu zmniejszenia ryzyka ponownych napadów stosuje się również specjalistyczne leki, na przykład przeciwserotoninowe, przeciwdepresyjne czy beta-blokery. Również osoby, u których występują migreny, powinny unikać czynników zwiększających niebezpieczeństwo ich wystąpienia, na przykład stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, nieregularnego snu, nieodpowiedniej diety.
Toksyna botulinowa typu A ( Azzalure, Botox) także na migreny
Jednak farmakologia nie jest jedynym sposobem na poprawę komfortu życia osób z migrenowymi bólami głowy. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się zabieg medycyny estetycznej polegający na zastosowaniu toksyny botulinowej typu A, czyli tak zwanego botoxu, który znany jest głównie z redukcji zmarszczek.
Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu Azzalure lub Botox w siedmiu pasmach mięśniowych twarzy, głowy i karku, które przyczyniają się do powstawania migreny. Są to tak zwane punkty „spustowe”, których aktywacja wywołuje napady bólu. Botox powoduje ich rozluźnienie, co przekłada się na zmniejszenie objawów bólowych. Cały zabieg trwa kilka minut i nie wymaga znieczulenia. Efekty zaczynają pojawiać się po około tygodniu. Według badań aż 2/3 osób, u których zastosowano taką metodę leczenia, uzyskało poprawę. Efekty utrzymują się przez około 3-6 miesięcy.
Gdzie możemy skorzystać z zabiegu?
Także w Polsce dostępne są gabinety medycyny estetycznej, w których możemy skorzystać z zabiegów leczenia migreny botoxem. Ceny rozpoczynają się od 1 000 złotych.
Zabiegi dostępne są również w Klinice Medycyny i Ginekologii Estetycznej „Bona Dea” działającej w Krakowie.