Wyprawka dla noworodka – kompendium wiedzy

Dziecko

Ciąża jest zawsze ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Przyszli rodzice przygotowują się do powitania na świecie swojej latorośli przez co najmniej kilka miesięcy. Uznaje się, że wyprawkę dla noworodka warto zacząć kompletować już po 4 miesiącu ciąży. To właśnie wtedy lekarz potwierdza płeć dziecka, a przyszła mama czuje się na tyle dobrze, by zająć się sprawami organizacyjnymi. Wyprawka dla noworodka musi zawierać sporo elementów. Nie ma wątpliwości, że to duża inwestycja. Pod uwagę należy wziąć rzeczy niezbędne, ale i takie, dzięki którym opieka nad nowym członkiem rodziny będzie przebiegać w pełnym komforcie. Przedstawiamy przedmioty, które warto nabyć jeszcze przed porodem.

Niezbędne akcesoria

Co ważne, wyprawkę dla noworodka warto kompletować systematycznie. Wiadomo przecież, że jednorazowy zakup wszystkich niezbędnych przedmiotów może znacznie zaburzyć naszą stabilność finansową. Na samym początku dobrze jest więc kupić to, co jest rzeczywiście niezbędne, a dopiero później, jeśli fundusze nam na to pozwolą, nabywać kolejne przedmioty ułatwiające opiekę i wpływające na komfort codzienności z maluchem.

Zacznijmy więc od ubranek. Osobiście rezygnujemy z niewygodnych kaftaników na rzecz śpiochów i body ze spodenkami. Takich zestawów warto mieć minimum po 3 sztuki. Uniwersalnym rozmiarem dla noworodków jest „56”, ale dobrze jest się sugerować wielkością dziecka, jaką wskazuje lekarz prowadzący ciążę na podstawie badań USG.

Potrzebne też będą czapeczki, skarpetki, niedrapki. Kolejne zakupy to akcesoria higieniczne, w tym pampersy w rozmiarze „0” oraz „1”, pieluchy tetrowe i flanelowe. Dzisiaj stawia się na pieluszki wykonane z bawełny organicznej albo te bambusowe, które są delikatne dla wrażliwej skóry noworodka.

Należy też przygotować delikatne mydełko, krem do odparzeń, oliwkę, mokre chusteczki, akcesoria do obcinania paznokci, miękką szczotkę do włosów. Przyda się też sól fizjologiczna do przemywania oczu i gaziki jałowe.

Przedmioty, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort

Oprócz akcesoriów niezbędnych przyszli rodzice nabywają też te, dzięki którym pierwszy okres życia dziecka przebiegnie w pełnym komforcie. Wymienić tu można nowoczesne nosidełka, bujaki, karuzele nad łóżeczka, kołyski, śpiworek do spania, który daje bezpieczeństwo, ochraniacze na szczebelki, płaską poduszkę, miękkie kocyki czy muślinowe pledy. Pamiętajmy, że wszystkie produkty, z którymi będzie miał styczność noworodek, powinny być wykonane z antyalergicznego materiału, bezpiecznego i nieuczulającego skóry.

Co ciekawe, w wyprawce dla dziecka mogą znaleźć się też przedmioty, które staną się ogromną wygodą dla mamy. Tutaj wymienić możemy laktator, podgrzewacz do butelek, specjalną poduszkę „rogal” do spania, elektroniczną nianię – najlepiej nie tylko z głośnikiem, ale też kamerką. Coraz częściej rodzice nabywają też nawilżacze i oczyszczacze powietrza i inhalatory.

Podliczając wszystkie wydatki, jakie wiążą się z koniecznością nabycia wyprawki dla noworodka, możemy spokojnie potwierdzić, że przyszli rodzice powinni przygotować na ten cel co najmniej kilka tysięcy złotych.

Lost Password