Zadbaj o wzrok – reaguj na pierwsze objawy!

Zdrowie

Gorzej widzisz, masz mroczki przed oczami, bądź tracisz ostrość widzenia? To mogą być pierwsze objawy poważnych chorób oczu – koniecznie powinieneś udać się do salonu optycznego na badanie wzroku. Być może jest to chwilowe przemęczenie, a być może będziesz potrzebował fachowej pomocy. Lepiej wiedzieć wcześniej co sprawia problemy aby móc im szybko zapobiec.

Kiedy udać się na badanie wzroku?

Powodów, dla których warto udać się na badanie wzroku, jest co najmniej kilkanaście. Są to przede wszystkim:

  • Zatracenie ostrości widzenia – kiedy kształty zaczynają się nam rozmywać, nie widzimy już dobrze liter w gazetach (a uprzednio nie sprawiały nam one żadnych problemów), bądź widzimy, że obraz jest jakby za mgłą – to niezwłocznie trzeba się udać do okulisty. Przy okazji warto rozejrzeć się za możliwością bezpłatnego badania wzroku – w ramach NFZ lub oferty dobrego salonu.
  • Oko ciągle łzawi bądź piecze – możemy mieć problem z odpowiednim nawilżeniem oka a wiadomo, że jest ono niezbędne, ponieważ oczyszcza gałkę z mikro zanieczyszczeń. Takie objawy mogą być spowodowane zbyt długą pracą przed komputerem czy przebywaniem w pomieszczeniu, w którym jest włączona klimatyzacja. Leczenie jest niezbędne i zazwyczaj polega na zakrapianiu oka specjalnymi płynami, bądź, jeżeli dolegliwości są bardziej zaawansowane, na specjalistycznych zabiegach.
  • Zaćmienia – kiedy zbyt często w trakcie dnia tracimy na chwilę obraz, to warto się zastanowić nad przyczynami i wybrać do lekarza. Zazwyczaj zaćmienia mamy podczas zbyt szybkiego wstawania z pozycji leżącej bądź gdy jest nam słabo.
  • Częste mrużenie oczu i światłowstręt – mamy cały czas wrażenie, że światło jest zbyt jaskrawe i bardzo nam to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Może powodować mdłości, dlatego warto zainteresować się tematem i odwiedzić salon optyczny.
  • Obciążenie genetyczne – jeśli w naszej rodzinie zdarzały się choroby oczu, które mogą być dziedziczne, powinniśmy być pod szczególną opieką okulisty i optyka. Do takich chorób można zaliczyć: raka gałki ocznej, jaskrę czy zaćmę. Lepiej wykonywać badania wzroku kontrolnie co jakiś czas i mieć pewność, że w razie potrzeby choroba będzie szybko rozpoznana i wyleczona. Pamiętajmy, że im wcześniej podejmiemy leczenie, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie.

Gdzie na badanie wzroku?

Jeżeli nasze problemy ze wzrokiem mogą być spowodowane złym doborem okularów, to na początek można udać się na bezpłatne badania wzroku w salonach optycznych. Jeżeli jesteśmy ich stałymi klientami to nie powinno być z tym żadnych problemów. Optycy fachowo ocenią czy okulary zostały prawidłowo przygotowane, czy się nie zepsuły czy zużyły. Jeżeli ich wady okażą się przyczyną naszych problemów, to zaproponują naprawę. Jeżeli jednak okaże się, że sprzęt jest prawidłowy to zalecą spotkanie z lekarzem okulistą. Nie martwmy się jeżeli nas nie stać na prywatną wizytę – praktycznie w każdym mieście są organizowane specjalne dni, kiedy możemy wykonać bezpłatnie badanie wzroku, a ponadto odpowiednio wczesna reakcja pozwoli nam skorzystać z limitów NFZ.

Wzrok jest na tyle ważnym zmysłem, że każde zmiany w jego funkcjonowaniu nie powinny zostać zbagatelizowane. Dlatego warto korzystać z usług specjalistów, którzy w szybki i sprawny sposób zdiagnozują stan naszych oczu.

Lost Password