Codzienne wyzwania, z jakimi zmaga się wątroba współczesnego człowieka, czynią z niej organ szczególnie podatny na wiele chorób. Dieta bogata w węglowodany, alkohol, przyjmowane leki – to wszystko może utrudnić jej regenerację. Jakie nawyki wprowadzić do swojego życia, by zadbać o swoją wątrobę?
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w drodze do zdrowszego trybu życia, jest bez wątpienia przemyślenie swojej diety i wprowadzenie niezbędnych dla lepszego samopoczucia zmian. Powinniśmy bezwzględnie ograniczyć spożywanie ciężkich i mocno wysmażonych potraw, które obciążają wątrobę. Nagromadzenie nadmiernej ilości tłuszczów powoduje gromadzenie przez organ niekorzystnie wpływających na stan naszego zdrowia związków lipidowych, a w konsekwencji może grozić nawet marskością choroby. Znacznie korzystniejsze od bogatych w cholesterol tłuszczów zwierzęcych będą więc dla nas tłuszcz rybi i roślinny. Unikajmy też potraw zawierających duże ilości soli i cukru. Drugi krok to ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, który przez lata może poważnie uszkodzić wątrobę. Na szczęście ograniczenie go w odpowiednim momencie umożliwia odwrócenie powstałych zmian dzięki naturalnej zdolności wątroby do regeneracji.
Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, prawdziwym zagrożeniem dla tego niezwykle istotnego organu są leki zawierające paracetamol. Przekraczanie dozwolonej dziennej dawki i długotrwałe stosowanie prowadzą do ostrej niewydolności narządu, dlatego powinniśmy stosować je z umiarem. Ostrożne podejście powinniśmy wykazywać także względem leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować je z lekarzem.
Spożywanie mniejszych i lżejszych, bogatych w białko posiłków oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała i regularne podejmowanie aktywności fizycznej z pewnością przyczynią się nie tylko do poprawy stanu naszej wątroby, ale także ogólnego samopoczucia. Dodatkowo możemy sięgnąć po suplementy wspomagające pracę organu, takie jak np. Hepaslimin, Essepatil czy Syliprom. Musimy jednak pamiętać, że podstawą naszej kondycji, a także stanu wątroby, są przede wszystkim rozsądne nawyki żywieniowe i unikanie czynników bezpośrednio zagrażających zdrowiu.