Zepsuty ząb – jak sobie z nim poradzić?

Zdrowie

Stomatolog – to słowo wielu z nas napawa strachem i obawami. Często odwlekamy więc w czasie umówienie się na wizytę, co sprawia, że gdy wreszcie trafimy do gabinetu, popsuty ząb znajduje się już w kiepskim stanie.

Warto dbać o stan swojego uzębienia i wcześnie leczyć próchnicę – dobra wiadomość dla tych, którym zdarzyło się zaniedbać uzębienie, jest taka, iż w dzisiejszych czasach stomatologia dysponuje wieloma narzędziami, które sprawiają, że leczenie jest skuteczne i praktycznie bezbolesne.

Leczenie kanałowe – gdy zwykła plomba nie wystarczy

Gdy próchnica zęba nie była leczona przez dłuższy czas, może dojść do nieodwracalnego zapalenia wnętrza zęba – jeszcze nie tak dawno było to bezwzględnym wskazaniem do jego ekstrakcji, jednak alternatywą dla usuwania zębów jest leczenie kanałowe. Polega ono na zatruciu zepsutego zęba specjalnym preparatem, a następnie – gdy ząb jest już właściwie martwy – usunięciem nerwów oraz zniszczonej miazgi i naczyń krwionośnych. Kanały po korzeniach zęba wypełniane są odpowiedniego materiału, a wierzch wypełniany jest trwałą plombą. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie nawet bardzo silnie uszkodzonych zębów, trzeba jednak liczyć się z tym, iż nie będą one już tak trwałe, jak zdrowe zęby. Leczenie kanałowe zębów to nierzadko spory wydatek – nie warto jednak oszczędzać na leczeniu zębów, gdyż ich zaniedbanie może prowadzić do bardzo poważnych problemów. Leczenie kanałowe w dzisiejszych czasach jest zupełnie bezbolesne – znieczulenia stosowane w gabinetach działają na tyle dobrze, że zupełnie nie trzeba obawiać się bólu.

Implanty stomatologiczne – gdy ząb musi zostać usunięty

Utrata zęba może przytrafić się każdemu – w przypadku zaniedbania próchnicy, lub też nieszczęśliwego wypadku. Na szczęście istnieją sposoby, aby utracony bezpowrotnie ząb zastąpić jego syntetyczną wersją. Implanty stomatologiczne są trwałe, a także niemalże nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. Nie sprawiają żadnego dyskomfortu – można zapomnieć o tym, iż ma się w jamie ustnej nieprawdziwy ząb. Wadą implantów stomatologicznych jest niestety ich cena – jeden implant może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na lata – brak uzębienia to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody i prostego zgryzu.

Lost Password