Kiedy zgłosić się na wizytę do lekarza psychiatry?

Zdrowie

Problemy w pracy, z rodziną lub nieustanne poczucie braku sensu w życiu? Każdy z nas odczuwa różnego rodzaju stany emocjonalne i jest to prawidłowa reakcja organizmu. Gorzej jednak gdy stany i objawy te nasilają się na tyle, że uniemożliwiają prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków w pracy, szkole czy rodzinie. Warto wtedy skorzystać z pomocy fachowca, który odpowiednio dobierze terapię lub leczenie.

Czym zajmuje się psychiatra?

Na początku warto wyjaśnić, czym zajmuje się psychiatra i czym jego praca różni się od zawodu psychologa. Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne i posiada także ogólną wiedzę lekarską. Ma zatem uprawnienia do przepisywania leków. Psycholog to osoba bez wykształcenia medycznego (ma wykształcenie z zakresu psychologii), która charakteryzuje się w zaburzeniach i chorobach psychicznych. Wizytę u psychiatry należy traktować podobnie jak każdą inną wizytę u lekarza. W momencie wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym pomoc psychiatry jest niezwykle ważna i umożliwia rozwiązanie problemu. Psychiatra przede wszystkim przeprowadzi rozmowę i na jej podstawie postawi diagnozę oraz zaproponuje terapię i leczenie. W razie potrzeby może przepisać zwolnienie lekarskie lub skierować do szpitala.

Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatrę odnaleźć możemy nie tylko na szpitalnych korytarzach, lecz także w prywatnych gabinetach. Niewielkie trudności z emocjami na pewno posiada każdy z nas. Spowodowane są przez problemy w pracy, stres. Zazwyczaj jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemami. Czasem jednak objawy są tak nasilone, że utrudniają codziennie funkcjonowanie człowieka, wpływają także na jego apetyt, pracę, rodzinę. Wówczas warto udać się po poradę do specjalisty. W przypadku wystąpienia myśli samobójczych i bezsensu życia należy niezwłocznie udać się do psychiatry, ponieważ stanowimy wówczas zagrożenie dla siebie samych. Niepokojące stany typu lęk, strach, przygnębienie, długotrwałe zmęczenie, brak sił na cokolwiek, bezradność, bezsenność, zmiana odżywiania lub aktywności seksualnej to również symptomy warte skonsultowania. Dostrzeganie głosów lub innych rzeczy, których nie zauważa nikt inny to również objaw wystąpienia zaburzeń psychicznych. Często problemom psychicznym towarzyszą poczucie winy, pogorszenie koncentracji, nadużywanie alkoholu, leków lub inne uzależnienia, kołatanie serca, drżenie rąk, wzmożona potliwość. Należy zwrócić uwagę, czy myśli i zachowania nie zaczynają mieć znacznego wpływu na nasze decyzje i życie, a tym samym zagrażają nam lub otoczeniu. Pamiętajmy, że skierowanie do szpitala nie jest równoznaczne z zamknięciem w szpitalu, a stosowane jest jedynie w celu obserwacji i udzielenia pomocy.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Do wizyty nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Lekarz głównie przeprowadzi rozmowę, więc warto pomyśleć jakie objawy nas zaniepokoiły, a w razie potrzeby je spisać. Zada też ogólne pytania o stan zdrowia, przyjmowane leki i przebyte choroby. Jeśli odczuwamy duży lęk przed pierwszą wizytą, skorzystać możemy z pomocy psychologa lub lekarza ogólnego. Wyjaśnią oni, na czym polega wizyta i przygotują nas do niej. O problemie warto także porozmawiać z bliską osobą. Przed wizytą należy pozbyć się wstydu. Wiadomo, że mówienie o swoich bardzo intymnych problemach i odczuciach może wprawić w poczucie zakłopotania, jednak należy pamiętać, że jesteśmy u lekarza, który chce nam pomóc. Warto skorzystać z porady lekarza, a na początek chociaż odwiedzić jego stronę i zapoznać się z ofertą: http://www.doktorpsychiatra.pl/psychiatra-warszawa.

Lost Password