Zmęczenie oczu – jak skutecznie poradzić sobie z jego objawami?

Zdrowie

Spędzanie długich godzin przed komputerem dla wielu z nas jest codzienną koniecznością – biorą się stąd problemy związane z delikatnym narządem wzroku. Jednym z nich są zmęczone oczy. Na szczęście wystarczy wprowadzić w życie pewne nawyki i zastosować odpowiednie leki, by szybko odczuć ulgę.

Odczuwalne zmęczenie oczu, któremu towarzyszy niekiedy także nieostre widzenie czy podrażnienie, może być związane zarówno z pracą przy monitorze, jak i nieodpowiednim oświetleniem czy nawet zanieczyszczeniem lub wysuszeniem powietrza. Niezależnie od przyczyny, powinniśmy dążyć do tego, by przynieść sobie ulgę. Kiedy rozpoznamy u siebie suchość oczu, powinniśmy jak najszybciej zadbać o ich nawilżenie. Przydatne okażą się w tym przypadku tzw. sztuczne łzy, czyli tradycyjne krople do oczu, takie jak np. Starazolin, Clarastill czy Ocumax. Szybko przynoszą ulgę i długotrwałe działanie nawilżające. Na zaczerwienione oczy pomogą natomiast sprawdzone domowe sposoby, takie jak okłady z rumianku czy bławatka. Zmęczone oczy uwielbiają również relaks z chłodzącymi okularami żelowymi, które zawsze warto mieć w swojej lodówce – znajdziemy je bez problemu w każdej drogerii.

Jeżeli jesteśmy przekonani, że za naszym problemem stoi przede wszystkim komputer, powinniśmy zadbać o odpowiednio częste przerwy od pracy – zaleca się 10 minut po każdej godzinie przed komputerem. Zawsze zapewnijmy sobie odpowiednie oświetlenie w pracy i prawidłową odległość oczu od monitora – powinna wynosić ona ok. 50 cm. Pomocne mogą okazać się także ćwiczenia wzroku i przymykanie oczu. Warto wiedzieć, że podstawę dla prawidłowego funkcjonowania oczu często stanowi najzwyczajniej odpowiedni wypoczynek – dbajmy więc o wystarczającą ilość snu. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, naszemu wzrokowi szkodzi także palenie.

Dotykające większość z nas zmęczenie oczu nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli dostrzeżemy u siebie długo utrzymujące się pogorszenie wzroku, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, powinniśmy udać się do specjalisty w celu rozpoznania ich przyczyny. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zapobiec rozwojowi poważniejszych dolegliwości.

Lost Password