Wiele pań wciąż wstydzi się odwiedzać ginekologa albo unika wizyt, uważając je za mało przyjemne. Trzeba jednak sprawę potraktować rzeczowo i bez emocji – chodzi wszakże o nasze zdrowie. Okolice intymne oraz układ płciowo-moczowy to rejony ciała, których stan trudno jest samodzielnie kontrolować we właściwy sposób. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawać pod stałą opieką specjalisty z dziedziny ginekologii.
Pamiętajmy o możliwości zmiany lekarza na takiego, przy którym będziemy się czuły się bardziej komfortowo. Ma to istotne znaczenie, ponieważ nawet jeśli nie mamy wrażenia, że dzieje się coś złego, trzeba go odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Najtrudniejsza jest z reguły pierwsza wizyta, ale z każdą kolejną nabierzemy więcej zdrowego dystansu – i pewności, że robimy coś dobrego dla własnego zdrowia.
Regularne badania
Ginekolog, oprócz samodzielnego przeprowadzania od ręki rutynowych badań, będzie pamiętał chociażby o tym, aby wysłać nas na cykliczne badania przesiewowe – zarówno układu rodnego, jak i piersi. Chodzi głównie o USG oraz cytologię, dzięki którym można wykryć wszelkie zmiany, również nowotworowe. Profilaktyka w tym zakresie pozwala na wychwycenie ich w stadium, w którym potrafią być całkiem wyleczalne. Reguła tutaj jest prosta: im wcześniej o nich wiadomo, tym większa szansa na całkowite rozprawienie się z chorobą.
Podobnie zresztą rzecz ma się z mniej groźnymi schorzeniami. Podczas kontrolnej wizyty doświadczony lekarz, wyposażony dodatkowo w odpowiedni sprzęt (przede wszystkim wziernik), może zaobserwować zmiany w nabłonku pochwy, jeszcze zanim doświadczymy jakichkolwiek przykrych objawów. – W przypadku powracających dolegliwości, będzie zaś w stanie dobrać odpowiednie dla nas środki profilaktyczne – dodaje przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Medycznych SOFIMED w Krakowie.
Wiedza i doświadczenie
Odpowie też na wszelkie nurtujące nas pytania, na przykład dotyczące różnych metod antykoncepcji albo tego, jak należycie się przygotować do ciąży. Pomoże rozwiązać problem bolesnych i obfitych miesiączek. Rozwieje ewentualne objawy związane z niepokojącymi nas dostrzeżonymi zmianami albo wręcz przeciwnie – pouczy, że świąd, upławy lub dziwny zapach w okolicy intymnej to objawy, których nie można ignorować. Kiedy tylko zresztą cokolwiek budzi naszą wątpliwość, nie ma co czekać, aż minie kilka miesięcy do kolejnej wizyty, tylko niezwłocznie zgłosić się do ginekologa, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
To ważne!
Pamiętajmy wreszcie, że lekceważenie zdrowia układu rozrodczego może skutkować niepłodnością, zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów w wieku późniejszym, a także spadkiem poziomu satysfakcji z seksu. Nie spychajmy zatem tej sprawy na drugi plan tylko dlatego, że okolice intymne nie pozostają (jak sama nazwa wskazuje) „na widoku”, że stosunkowo łatwo jest o nich nie pamiętać albo że wstydzimy się rozebrać przed lekarzem. Prędzej czy później i tak do niego trafimy, a w tym drugim przypadku wstydzić się trzeba będzie przede wszystkim tego, że nie odwiedzałyśmy ginekologa regularnie.