Botox – skuteczna recepta na zmarszczki mimiczne

Uroda

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na skórze już po dwudziestce. Są jednak skuteczne sposoby, aby je zlikwidować! Pojawiają się na skórze stosunkowo szybko, ponieważ już o osób pomiędzy dwudziestym a trzydziestym roku życia. Zmarszczki mimiczne, ponieważ to właśnie o nich mowa, można jednak skutecznie usuwać. W tym celu najlepiej sprawdza się botox, czyli specjalny specyfik używany w medycynie estetycznej już od lat.

 • Czym dokładnie jest botox – botoks?
 • Jak działa botoks?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Czy są jakieś przeciwwskazania do botoksu?

Czym dokładnie jest botox – botoks?

Botoks, który określany jest także z języka angielskiego mianem botox, to nazwa handlowa toksyny botulinowej typu A. Jest to neurotoksyna produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego, na przykład w zepsutych wędlinach.

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która oddziałuje na nerwy. W dużych ilościach jest silnie toksyczna, ale w niewielkich dawkach posiada działanie terapeutyczne. Właśnie dlatego botoks znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, w tym między innymi w okulistyce, neurologii, ale także w medycynie estetycznej.

Jak działa botoks?

Chociaż w sklepach można znaleźć mnóstwo specyfików przeciwzmarszczkowych, to jednak nie są one w stanie zapewnić optymalnego efektu wtedy, gdy zmarszczki są już widoczne. Wprawdzie mogą spowodować wygładzenie i lekkie ujędrnienie cery, to jednak ze względu na fakt, że działają tylko powierzchownie, nie są w stanie zlikwidować problemu całkowicie.

Jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne, które powstają wskutek działania mięśni, najlepszym wyborem jest botox działający bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Toksyna botulinowa doprowadza wtedy do miejscowego zablokowania połączenia pomiędzy nerwem a mięśniem, a tym samym prowadzi do wygładzenia zmarszczki mimicznej. Mięśnie napinają się i nie kurczą, więc skóra wygląda na młodszą, jest wygładzona.

Botoks nie działa trwale. W zależności od indywidualnych predyspozycji efekty zabiegu widoczne są od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być wykonany ponownie. Nie zaleca się prowadzenia zabiegu zbyt często, ponieważ może dość wtedy do przyzwyczajenia skóry, a tym samym do obniżenia jego skuteczności.

Botoks najlepiej sprawdza się na:

 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki między brwiami – lwie bruzdy lub lwie zmarszczki
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
 • zmarszczki nad górną wargą – zmarszczki palacza
 • ukośne zmarszczki w górnej części nosa

Oprócz tego botox posiada także inne zastosowanie w medycynie estetycznej, między innymi pomaga przy uniesieniu kącików ust, zmniejsza potliwość, łagodzi zgrzytanie zębami.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wstrzyknięcia botoksu powinien być przeprowadzony w dobrym gabinecie medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego lekarza. To gwarancja, że odbędzie się bezpiecznie i da oczekiwane efekty.

Przed zabiegiem skóra pacjentki jest oczyszczana. Chociaż sam zabieg nie jest bolesny i wprowadzenie preparatu pod skórę przypomina ukłucia komara, skóra może być lekko znieczulona, na przykład lodem. Botoks jest wstrzykiwany w wyznaczone miejsca, w których znajdują się zmarszczki.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk. Nie należy wtedy także masować miejsc wstrzyknięcia preparatu, należy unikać schylania się, intensywnych ćwiczeń, chodzenia do sauny i opalania się.

Efekt nie jest natychmiastowy i będzie pojawiał się stopniowo w ciągu kolejnych 3-7 dni. Ostateczny rezultat najczęściej widoczny jest po 2 tygodniach.

Czy są jakieś przeciwwskazania do botoksu?

Botoks jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, niewymagającym specjalnych przygotowań, który nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Główne przeciwwskazania do jego wykonania to:

 • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
 • infekcje w miejscu podania preparatu
 • nadmiar skóry na powiekach i czole
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • czynne procesy nowotworowe
 • niektóre choroby autoimmunologiczne

Do skorzystania z botoksu zaprasza działająca w Gliwicach Klinika Arte Clinic.

Lost Password