Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na skórze już po dwudziestce. Są jednak skuteczne sposoby, aby je zlikwidować! Pojawiają się na skórze stosunkowo szybko, ponieważ już o osób pomiędzy dwudziestym a trzydziestym roku życia. Zmarszczki mimiczne, ponieważ to właśnie o nich mowa, można jednak skutecznie usuwać. W tym celu najlepiej sprawdza się botox, czyli specjalny specyfik używany w medycynie estetycznej już od lat.
- Czym dokładnie jest botox – botoks?
- Jak działa botoks?
- Jak wygląda zabieg?
- Czy są jakieś przeciwwskazania do botoksu?
Czym dokładnie jest botox – botoks?
Botoks, który określany jest także z języka angielskiego mianem botox, to nazwa handlowa toksyny botulinowej typu A. Jest to neurotoksyna produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego, na przykład w zepsutych wędlinach.
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która oddziałuje na nerwy. W dużych ilościach jest silnie toksyczna, ale w niewielkich dawkach posiada działanie terapeutyczne. Właśnie dlatego botoks znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, w tym między innymi w okulistyce, neurologii, ale także w medycynie estetycznej.
Jak działa botoks?
Chociaż w sklepach można znaleźć mnóstwo specyfików przeciwzmarszczkowych, to jednak nie są one w stanie zapewnić optymalnego efektu wtedy, gdy zmarszczki są już widoczne. Wprawdzie mogą spowodować wygładzenie i lekkie ujędrnienie cery, to jednak ze względu na fakt, że działają tylko powierzchownie, nie są w stanie zlikwidować problemu całkowicie.
Jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne, które powstają wskutek działania mięśni, najlepszym wyborem jest botox działający bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Toksyna botulinowa doprowadza wtedy do miejscowego zablokowania połączenia pomiędzy nerwem a mięśniem, a tym samym prowadzi do wygładzenia zmarszczki mimicznej. Mięśnie napinają się i nie kurczą, więc skóra wygląda na młodszą, jest wygładzona.
Botoks nie działa trwale. W zależności od indywidualnych predyspozycji efekty zabiegu widoczne są od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być wykonany ponownie. Nie zaleca się prowadzenia zabiegu zbyt często, ponieważ może dość wtedy do przyzwyczajenia skóry, a tym samym do obniżenia jego skuteczności.
Botoks najlepiej sprawdza się na:
- zmarszczki poprzeczne czoła
- zmarszczki między brwiami – lwie bruzdy lub lwie zmarszczki
- zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
- zmarszczki nad górną wargą – zmarszczki palacza
- ukośne zmarszczki w górnej części nosa
Oprócz tego botox posiada także inne zastosowanie w medycynie estetycznej, między innymi pomaga przy uniesieniu kącików ust, zmniejsza potliwość, łagodzi zgrzytanie zębami.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wstrzyknięcia botoksu powinien być przeprowadzony w dobrym gabinecie medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego lekarza. To gwarancja, że odbędzie się bezpiecznie i da oczekiwane efekty.
Przed zabiegiem skóra pacjentki jest oczyszczana. Chociaż sam zabieg nie jest bolesny i wprowadzenie preparatu pod skórę przypomina ukłucia komara, skóra może być lekko znieczulona, na przykład lodem. Botoks jest wstrzykiwany w wyznaczone miejsca, w których znajdują się zmarszczki.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk. Nie należy wtedy także masować miejsc wstrzyknięcia preparatu, należy unikać schylania się, intensywnych ćwiczeń, chodzenia do sauny i opalania się.
Efekt nie jest natychmiastowy i będzie pojawiał się stopniowo w ciągu kolejnych 3-7 dni. Ostateczny rezultat najczęściej widoczny jest po 2 tygodniach.
Czy są jakieś przeciwwskazania do botoksu?
Botoks jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, niewymagającym specjalnych przygotowań, który nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Główne przeciwwskazania do jego wykonania to:
- nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
- infekcje w miejscu podania preparatu
- nadmiar skóry na powiekach i czole
- ciąża i karmienie piersią
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- czynne procesy nowotworowe
- niektóre choroby autoimmunologiczne
Do skorzystania z botoksu zaprasza działająca w Gliwicach Klinika Arte Clinic.