Dziecko w sieci – czyli niebezpieczeństwa Internetu

Dziecko

Internet stał się obecnie wszechobecny. Korzystają z niego dorośli, młodzież i dzieci. Niestety nie zawsze służy on dobrym przykładem, nauką i wiedzą, dlatego należy wiedzieć, że czasem na nasze dzieci czyha w sieci bardzo wiele różnorodnych zagrożeń. Oczywiście za bezpieczeństwo dzieci zarówno w realnym życiu, jak i w czasie, kiedy korzystają z możliwości, jakie daje Internet. To rodzice odpowiedzialni są za bezpieczeństwo dzieci, co sprawia, że sami muszą zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw, a jednocześnie powinni wyczulić na nie również swoje dziecko.

Ryzyko, któremu możemy zapobiec

Każdy z nas korzystając z Internetu jest narażony na pewne niebezpieczeństwa, lecz w największym stopniu narażone są dzieci. Młodzi ludzie, często bezmyślnie biorą udział w rozmowach z nieznanymi osobami, nawiązują przyjaźnie, które mogą być czasem groźne w skutkach. Oczywiście, wcale nie musi się tak stać, ale lepiej zapobiegać takim sytuacjom, co sprawia, że każdy rodzin czy opiekun powinien tą kwestię dziecku wyjaśnić. Najistotniejsze jest to, aby nawiązując nową znajomość przez Internet nigdy nie podawać swego adresu, nie mówić, że nie ma dorosłych osób w domu. Często naszym dzieciom może grozić również pedofilia i mimo, że stosunkowo jest to niewielka groźba, trzeba na nią uczulić dziecko. Oczywiście jest to problem, który nie pojawia się z niepostrzeżenie. Pedofil musi przekonać do siebie potencjalną ofiarę na co potrzebuje sporo czasu. Warto więc śledzić poczynania dziecka w Internecie i sprawdzać jakie znajomości zawiera.

Nieodpowiedzialni rodzice

Bardzo często rodzice bagatelizują fakt, że ich dziecko może natknąć się na niebezpieczeństwa ze strony Internetu. Nie sprawdzają jakie są jego poczynania, nie patrzą jakie w sieci umieszcza zdjęcia, czy też, czy nie zaprasza do domu znajomych poznanych przez Internet. To ogromny błąd, ponieważ takie sytuacje są coraz częstsze. Dziecko nieświadomi może popełnić błąd, a dorosły z tego skorzystać. Pamiętajmy więc aby kontrolować poczynania dzieci w Internecie i uświadamiać z jakimi zagrożeniami może się spotkać.

Lost Password