Czy regularne wizyty u stomatologa naprawdę mają sens?

Zdrowie

Mimo coraz większej świadomości zdrowotnej społeczeństwa, profilaktyka chorób wciąż jest zaniedbywana. Problem dotyczy również regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Powodów do unikania lekarza stomatologa jest wiele, należy jednak pamiętać, że dbanie o zdrowie to najlepsza inwestycja. Regularne sprawdzanie stanu uzębienia niesie za sobą wiele korzyści, które warto rozważyć przed kolejnym przełożeniem wizyty kontrolnej.

Częstotliwość wizyt

W świadomości wielu pacjentów, utrwaliło się już odwiedzanie dentysty co sześć miesięcy. Faktycznie, jest to zalecany czas między wizytami. Należy jednak pamiętać, że stomatolog powinien ustalać częstotliwość badań kontrolnych, w zależności od potrzeb pacjenta i ryzyka wystąpienia u niego zmian chorobowych. Częstsze wizyty są zalecane także dzieciom, u których szkliwo jest cieńsze, a zęby gorzej zmineralizowane, przez co zmiany próchnicze postępują szybciej.

Wizyta kontrolna

Największą zaletą regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, jest z pewnością stała kontrola stanu zdrowia. Tylko stomatolog podczas dokładnego badania, może sprawdzić stan zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Próchnica w początkowych stadiach rozwoju jest łatwa do wyleczenia, a przy braku badań kontrolnych, często pozostaje niezauważona przez pacjenta. Lekarz dentysta weryfikuje także skuteczność codziennej higieny jamy ustnej, a w przypadku niedociągnięć może zaproponować odpowiednią pastę, płukankę lub udzielić innych przydatnych wskazówek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wykonuje się również badanie rentgenowskie, które jeszcze dokładniej przedstawia stan uzębienia. Uzupełnieniem kontroli jest dokładne czyszczenie zębów. Pozwala ono na usunięcie osadu, nawet poniżej linii dziąseł, co nie jest możliwe za pomocą szczoteczki. Pacjent unika w ten sposób ubytków i problemów z nieświeżym oddechem. Jednym z najpoważniejszych schorzeń, które może być wykryte przez stomatologa, jest nowotwór jamy ustnej, często rozwijający się całkowicie bezboleśnie. Dzięki regularnej kontroli, można w porę zacząć leczyć mało zaawansowane zmiany i z powodzeniem wrócić do zdrowia.

Niższe koszty leczenia

Warto przemyśleć również ekonomiczny aspekt dbania o zęby. Wizyty kontrolne są niedrogie, a nawet całkowicie bezpłatne, w przeciwieństwie do leczenia zaawansowanej próchnicy lub innych chorób. Oczywista jest zależność między czasem i trudnością zabiegu, a jego ceną. Warto więc porównać koszt kilku wizyt kontrolnych i skomplikowanego leczenia kanałowego, którym często kończy się doprowadzenie do zaawansowanej próchnicy.

Bezstresowe wizyty

Mimo coraz nowocześniejszych technologii i niezawodnych znieczuleń, wielu pacjentów wciąż zmaga się z dentofobią. Należy jednak pamiętać, że unikanie wizyt kontrolnych nie jest rozwiązaniem problemu. Prędzej czy później, leczenie zębów będzie konieczne, a dodatkowo zaawansowane zmiany wiążą się z dłuższymi i częstszymi wizytami u stomatologa. Świadomość posiadania zaniedbanego uzębienia, jest dodatkowym stresem dla pacjentów odczuwających lęk przed wizytą. Wybór przyjaznego i wyrozumiałego lekarza dentysty pozwala przełamać dentofobię i zgłaszać się do specjalisty bez niepotrzebnego strachu. Pacjenci odwiedzający gabinet dentystyczny co kilka miesięcy mają świadomość dobrego stanu uzębienia i braku poważnych problemów zdrowotnych, co stawia ich w komfortowej sytuacji.

Protezy zębowe

Protetyka nie zwalnia pacjentów z obowiązku regularnych wizyt kontrolnych. Z czasem mogą zachodzić zmiany ułożenia protezy, co skutkuje problemami z jedzeniem i wyraźną mową. Pacjenci powinni więc regularnie sprawdzać stan jamy ustnej, a zwłaszcza błon śluzowych, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są jedynym sposobem na zachowanie pięknych i zdrowych zębów. Codzienna higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie uchronić uzębienia przed próchnicą i innymi chorobami. Zabiegi profilaktyczne i leczenie mało zaawansowanych zmian pozwalają uniknąć w przyszłości bólu i stresu.

Artykuł powstał przy współpracy z Allecoudent Poznań

Lost Password