Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z USG jamy brzusznej u dzieci i niemowląt. Podpowiemy – kiedy wykonuje się takie badanie i w jakim celu, czy rodzice sami mogą się na nie zgłosić z maluchem i gdzie, jak przygotować dziecko do jego wykonania oraz czy potrzebna będzie hospitalizacja małego pacjenta.
Wskazania do USG jamy brzusznej u dzieci i niemowląt
Lista objawów, które sugerują wykonanie u malca tego rodzaju badania jest długa. Jednak na pierwszym miejscu znajdują się bóle brzucha, zwłaszcza gdy dodatkowo towarzyszą mu: gorączka, biegunka lub wymioty. Poza tym badanie to powinno zostać wykonane, gdy u dziecka pojawiły się następujące symptomy:
- wyraźne powiększenie obwodu brzucha
- krwawienie z układu: moczowego, pokarmowego lub dróg rodnych
- gorączka o nieznanym podłożu
- krew lub śluz w stolcu
- bolesność przy oddawaniu stolca
- żółtaczka
- nagła utrata wagi
- bolesność w czasie próby dotknięcia brzucha.
Lekarz może też zlecić ten rodzaj badania w formie profilaktyki. Dotyczy to głównie wcześniaków. Wtedy ultrasonografia pokaże czy znajdujące się w obrębie jamy brzusznej narządy właściwie się rozwijają.
Czy rodzice sami mogą zgłosić się na USG jamy brzusznej dziecka?
Ten typ badania jest całkowicie nieszkodliwy, gdyż w jego trakcie emitowane są ultradźwięki, a nie promieniowanie. Badanie jest też bezinwazyjne. Aparat z głowicą dotyka skóry dziecka, a nie jest wprowadzany w głąb ciała. Stąd też rodzice sami mogą zaprowadzić swoją pociechę na takie badanie. Kiedy jest to uzasadnione? Przede wszystkim wówczas, gdy opiekunowie podejrzewają lub dowiadują się, że dziecko doznało urazu w obrębie brzucha czy nerek. Mogą oni też wykonać je profilaktycznie, aby wyeliminować zagrożenie poważniejszymi schorzeniami, na które chorował któryś z członków najbliższej rodziny.
Zobacz również: USG pediatryczne
USG jamy brzusznej u dziecka – przygotowanie
Badanie to nie należy do trudnych, ani też przykrych dla dziecka. Mimo to należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jeśli będzie to USG wykonywane u dziecka od 0-3 lat, wówczas rodzice powinni podać maluchowi coś lekkiego do jedzenia, ale nie później niż na godzinę przed badaniem. Dzięki temu dziecko łatwiej je zniesie, tym bardziej, że będzie zmuszone do pozostania w jednej pozycji (na plecach lub boku) przez dłuższą chwilę. Natomiast gdy USG wykonywane będzie u dzieci w wieku 3-10 lat – wymagane jest, by były one na czczo. Względnie dopuszczalne jest zjedzenie lekkiego posiłku na dwie godziny przed badaniem. Dzieci powyżej 10 lat – bezwzględnie proszone są o przybycie na badanie na czczo. Należy też pamiętać, aby mały pacjent wszedł na badanie z pełnym pęcherzem. Procedury te nie wymagają sytuacji, gdy dziecko wymiotuje lub jest tuż po wypadku czy urazie.
USG jamy brzusznej u dziecka – przebieg
Mały pacjent jest kładziony na kozetce z odsłoniętym obszarem badania – brzuchem lub plecami. Następnie lekarz nanosi na ciało dziecka cienką ilość żelu (o temperaturze pokojowej). Kolejny krok to przesuwanie głowicą po skórze w celu zebrania potrzebnych informacji. Dziecka nie trzeba znieczulać, a po wykonaniu zabiegu – malec nie musi pozostać w placówce (chyba, że diagnosta zdecyduje inaczej na podstawie wyników badań).
W sytuacjach, gdy dziecko uskarża się na ból brzucha, a przy tym wymiotuje czy gorączkuje, należy jak najszybciej dociec co jest przyczyną jego stanu zdrowia. W tym celu należy udać się z malcem do lekarza, który może zlecić wykonanie USG jamy brzusznej.