5 chorób, przed którymi uchroni Cię rentgen zębów

Zdrowie

Artykuł pokazuje jak ważną rolę może pełnić rentgen zębów w zapobieganiu chorobom. Zdjęcia rentgenowskie, nazywane radiogramami, stanowią istotną część każdego planu leczenia stomatologicznego. Są diagnostyczne, ale mogą także zapobiegać, pomagając dentystom zdiagnozować potencjalne problemy z higieną jamy ustnej, zanim staną się poważnym problemem.

Zdjęcia rentgenowskie są najczęstszym rodzajem zdjęć wykonanych w stomatologii. Dają wysoki poziom szczegółowości zęba, kości i tkanek podporowych jamy ustnej. Te zdjęcia rentgenowskie pozwalają dentystom:

 Znaleźć ubytki,

  • Widzieć korzenie zębów,
  • Sprawdzić stan kostny okolicy zęba,
  • Zdiagnozować chorobę przyzębia,
  • Zobacz stan rozwoju zębów.

 Kiedy słyszysz słowo „promieniowanie rentgenowskie”, istnieje tendencja do wyobrażenia sobie chłopca siedzącego w przychodni i czekającego na informację, czy ma złamaną kość lub po prostu skręconą. Ale zdjęcia rentgenowskie są tak samo ważne dla gabinetów dentystycznych, jak i dla ortopedów. Zdjęcie rentgenowskie zębów jest nieocenione dla każdego dentysty w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jamy ustnej podczas leczenia pacjenta. Oto dokładnie to, czym są i jak dentyści włączają je do swoich praktyk.

Promienie X

Twój dentysta wizualnie bada wszystkie aspekty Twoich zębów i dziąseł podczas typowej wizyty kontrolnej. Jednak zdjęcie rentgenowskie zębów jest narzędziem diagnostycznym, które pozwala stomatologowi ocenić stan zdrowia jamy ustnej za pomocą czynników, których nie widać gołym okiem. Zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić typowe problemy, takie jak ubytki, próchnica zębów, choroby przyzębia, aż do bardziej złożonych problemów, takich jak infekcje szczęk i torbiele ustne.

Rentgen zębów a wizualizacja choroby

Rentgen dentystyczny może wiele powiedzieć o zębach i ustach. Poniżej przedstawiamy tylko kilka aspektów Twojego zdrowia, które prześwietlają promienie X:

 Wykrywa i leczy problemy stomatologiczne na wczesnym etapie, zmniejszając koszty dla pacjenta,

  • Pokazuje próchnicę wokół zębów lub pod wypełnieniami, które mogą zostać pominięte przez ludzkie oko podczas badania stomatologicznego,
  • Ujawnia infekcję lub utratę masy kostnej,
  • Pokazuje guzy lub cysty,
  • Sprawdza, czy nie występują ubytki lub problemy z higieną jamy ustnej,

Kiedy wykonywać rentgen zębów?

Jak często potrzebujesz rentgenowskich zależy od historii zębów i aktualnego stanu zdrowia. Jeśli nie masz problemów ze zdrowiem jamy ustnej, nie musisz mieć zdjęć rentgenowskich tak często, jak gdybyś miał problemy ze zdrowiem jamy ustnej, które należy monitorować. Może to również zależeć od Twojego wieku.

Niektóre osoby muszą wykonywać zdjęcia rentgenowskie co 6 miesięcy, a niektóre osoby mogą go potrzebować tylko co kilka lat. Jeśli po raz pierwszy odwiedzasz dentystę, mogą oni wykonać zdjęcie rentgenowskie jako część nowego stomatologicznego badania pacjenta. Zapytaj swojego dentystę, jak często powinieneś mieć zdjęcia rentgenowskie podczas następnej wizyty, aby dokładnie monitorować stan zdrowia jamy ustnej.

Artykuł napisany przy współpracy z dr Elżbietą Michalską.

Lost Password