Co robić by mieć piękny uśmiech?

Zdrowie

Badania statystyczne pokazują, że statystyczny Polak odwiedza stomatologa rzadziej niż raz w roku. Większość osób unikających dentystów tłumaczy się strachem przez bólem.

Tymczasem obecnie, zdecydowana większość gabinetów stomatologicznych wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt, pozwalający wykonywać wszelkiego rodzaju zabiegi w sposób całkowicie bezbolesny. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie problemów z zębami pozwala na ich szybkie wyleczenie. Zaniedbania w tym względzie mogą natomiast doprowadzić nawet do ich utraty. Na stan zębów i jamy ustnej największy wpływ ma sposób przeprowadzania codziennej higieny jamy ustnej. Dlatego też warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć częstych wizyt u stomatologów i zapewnią piękny, zdrowy uśmiech.

Podstawą do prawidłowej higieny jamy ustnej jest zakup odpowiedniej szczoteczki. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne. Ich stosowanie jest szczególnie polecane przez dentystów, ze względu na to, że są one zdecydowanie bardziej skuteczne od swych manualnych odpowiedników. Szybko poruszające się główki szczoteczek elektrycznych dokładnie usuwają płytkę nazębną, nie uszkadzając przy tym dziąseł. Ich stosowanie jest wygodne, wymaga jednak pewnej wprawy i stosowania odpowiedniej techniki czyszczenia.

Chociaż główka szczoteczki elektrycznej dociera nawet w trudno dostępne miejsca, stomatolodzy zalecają aby do codziennej higieny jamy ustnej włączyć również nici dentystyczne. Ich stosowanie pomaga przede wszystkim wyczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pożywienia. Nieusunięte resztki jedzenia są doskonałą pożywką do bakterii. Mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu oraz przyspieszyć rozwój próchnicy. Podobnie jak w przypadku szczoteczek elektrycznych, skuteczne stosowanie nici dentystycznych wymaga pewnej wprawy i opanowania techniki.

Poruszając temat higieny jamy ustnej nie należy zapominać od paście do zębów. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to większość stomatologów zaleca stosowanie past z fluorem. Na rynku dostępne są jednak produkty nie zawierające fluoru, które w szczególności przeznaczone są dla dzieci i kobiet w ciąży. W przypadku osób palących papierosy oraz pijących spore ilości kawy lub herbaty, dobrym pomysłem będą pasty wybielające. Pozwalają one w łatwy sposób usunąć przebarwienia i przywrócić zębom ich naturalną barwę.

Lost Password