Ząbkowanie u niemowląt – problem spędzający sen z powiek.

Dziecko

Czasem zdarza się, że pierwszy ząbek u niemowlaka pojawia się niespodziewanie. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia, ząbkowanie może spędzać sen z powiek dziecka i rodziców. Potrzeba na pewno cierpliwości ze strony rodziców, aby przetrwać ten okres.

Jak rozpoznać ząbkowanie i jakie są sposoby, aby pomóc dziecku?

  1. Maluch bardzo się ślini i bierze wszystko do buzi. Należy zakładać dziecku śliniaki oraz delikatnie osuszać buzię dziecka, która może być podrażniona. Dziąsła mogą swędzieć, dlatego dziecko wkłada rączki do buzi, a także wszystko, co ma pod ręką. Warto podawać dziecku schłodzone gryzaki, które pomogą złagodzić świąd i ból dziąseł.
  2. Niemowlę jest rozdrażnione, często płacze i marudzi. Wtedy najlepiej czuje się w ramionach rodzica i trudno mu się dziwić. Poza tym nie chce jeść ani ssać, bo po prostu dokucza mu ból. Można spróbować nakarmić dziecko łyżeczką i podać zmiksowany posiłek, a przed karmieniem piersią posmarować żelem dziąsełka.
  3. Może pojawić się gorączka u niemowlaka. Trzeba pamiętać, że jeśli temperatura nie przekracza 38 stopni Celsjusza, mówimy stanie podgorączkowym i nie podajemy leków przeciwgorączkowych. Jeśli wystąpi gorączka u niemowlaka, która przekracza 38 stopni oraz pojawi się również biegunka lub inne dodatkowe objawy, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.
  4. Dziecko budzi się w nocy bardzo często. Jest to spowodowane zapewne bólem dziąseł. Można podać dziecku paracetamol, aby złagodzić ból. Nawet jeśli gorączka u niemowlaka nie pojawi się, nie znaczy to, że dziecko nie cierpi. Herbatka z melisy na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc dziecku spokojnie spać. Poza tym dziecko najlepiej czuje się przytulone i kołysane przez rodzica.
  5. Dziąsła malucha są rozpulchnione i zaczerwienione. Oznacza to, że wkrótce pojawią się ząbki, lecz ten moment wcale nie musi nadejść tak szybko, jakby życzyliby sobie tego rodzice. Wzrost ząbków może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Niestety może być tak, że przez cały ten okres, niemowlę będzie rozdrażnione.
  6. Wszystkie problemy związane z ząbkowaniem spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Niestety często próby złagodzenia bólu i uspokajania dziecka nie przynoszą efektu. Najlepiej, jeśli rodzice współpracują ze sobą i dzielą się obowiązkami przy dziecku. Można ustalić dyżury, kto i kiedy wstaje w nocy do dziecka lub dać możliwość niewyspanej mamie zdrzemnąć się w ciągu dnia.

Lost Password