Migrena – czym jest, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać

Zdrowie

Każdy cierpi na sporadyczne bóle głowy – badania pokazują, że problem może dotyczyć nawet 98% społeczeństwa. Nie każdy ból głowy oznacza jednak migrenę, choć to również dość powszechnie występujące schorzenie. Podaje się, że cierpi na nie nawet kilkanaście procent społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Oto kilka faktów na temat przyczyn, leczenia i profilaktyki tej choroby.

Migrena ma tak wiele postaci, jak wielu jest chorujących na nią pacjentów. U każdego atak bólu migrenowego wygląda odrobinę inaczej. Najczęściej jest to jednostronny, pulsujący ból głowy, jednak może obejmować również całą głowę, być poprzedzony aurą lub nie, trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, mieć niskie lub bardzo intensywne natężenie.

Chorym pomagają też różnego rodzaju metody radzenia sobie z bólem – mogą być to tabletki dostępne bez recepty (Migea, tabletki jak Etopiryna, Ibuprom czy Panadol), innym ulgę przynoszą tylko leki przepisywane przez lekarza.

Migrena – przyczyny i leczenie

Przyczyny występowania migreny nie są do końca zbadane, uważa się jednak że ból głowy jest spowodowany zaburzeniami w wydzielaniu neuroprzekaźników. Serotonina, która jest nieprawidłowo wydzielana, powoduje gwałtowne skurczanie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, co chory odczuwa jako ból głowy.

W zależności od stopnia jego natężenia, choremu ulgę mogą przynosić zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne lub też bardziej specjalistyczne substancje, jak kwas tolfenamowy (zawiera go na przykład Migea lek) bądź też tryptany (np. sumatryptany).

Skuteczność wykazuje także połączenie tych dwóch leków (tryptany i Migea lek, zawierający kwas tolfenamowy) – badania pokazują, że jednoczesne przyjmowanie tych substancji wykazuje działanie profilaktyczne i zmniejsza częstotliwość ataków. Pewną skuteczność wykazują także ziołowe napary i herbatki. Pomocne mogą być imbir, kurkuma oraz kawa. Zioła takie, jak mięta, melisa, napar z kory wierzby białej czy też rozmarynu mogą także zadziałać przeciwbólowo.

Profilaktyka migreny

Bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z migreną jest także jej profilaktyka. Chociaż przyczyny tej choroby są neurologiczne, sam atak bólu może zostać wywołany przez pozornie niezwiązane z migreną czynniki. Mogą do nich należeć na przykład: odwodnienie, wypicie alkoholu, zjedzenie określonego pokarmu (do grupy ryzyka należą sery pleśniowe, orzeszki ziemne, żywność zawierająca konserwanty, wędliny i parówki, słone przekąski, fast foody i inna wysoko przetworzona żywność), niewyspanie, stres, przemęczenie.

Skuteczna profilaktyka polega na prowadzeniu dzienniczka choroby. Migrenik powinien zapisywać wszelkie wydarzenia, które poprzedziły atak i towarzyszyły mu. Takie działania pomogą wyłuszczyć te czynniki, które wywołują ból w tym konkretnym przypadku. Znając te okoliczności, które wywołują problem, chory może z większą skutecznością ich unikać.

Lost Password