Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Jakie dolegliwości może odczuwać przyszła mama?

Zdrowie

1 na 600 kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero w momencie pojawienia się skurczów porodowych. To wyjątki, ponieważ większość pań już w kilka tygodni po implantacji dowiaduje się o swoim stanie. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia.

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się mniej więcej w ciągu 14 dni od zapłodnienia. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie, co skłania do przeprowadzenia domowego testu ciążowego lub laboratoryjnego oznaczenia poziomu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej) – hormonu ciążowego produkowanego w kosmówce łożyska.

Podwyższona temperatura

Objawy ciąży mogą być mylone z rozwijającym się przeziębieniem lub grypą, ponieważ wzrasta temperatura ciała. Szacuje się, że w okolicach spodziewanego terminu miesiączki zwiększa się ona o 6-10 kresek w porównaniu z normalną temperaturą.

Bolesność i tkliwość piersi

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach uskarża się na zwiększoną wrażliwość piersi oraz ich bolesność. To częste symptomy ciąży, choć niewystępujące u wszystkich ciężarnych.

Mniej więcej około 8. tygodnia ciąży piersi stają się pełniejsze. Uwidaczniają się malutkie guzki na brodawkach oraz żyły na skórze.

Zwiększona potrzeba oddawania moczu

Parcie na pęcherz to objaw, który – choć kojarzony jest przede wszystkim z bardziej zaawansowaną ciążą – pojawia się znacznie wcześniej, bo już około 6-8 tygodnia po zapłodnieniu. Zwiększona potrzeba oddawania moczu daje się we znaki przede wszystkim nocą.

Zmęczenie i senność

Do objawów ciąży zalicza się również uczucie ciągłego zmęczenia oraz senność. Wiele kobiet czuje się tak, jakby uchodziła z nich energia. Nie ma się czemu dziwić– jest ona bowiem pożytkowana, by zarodek mógł się rozwijać. Warto bowiem mieć świadomość, że w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się zawiązki wszystkich najważniejszych narządów.

Zwiększona wrażliwość na zapachy

Wiele kobiet już od pierwszych tygodni ciąży zauważa u siebie zwiększoną wrażliwość na zapachy. To mało przyjemne objawy, które nierzadko wywołują odruch wymiotny – szczególnie po otwarciu lodówki.

Ciężarne bardzo często źle reagują na zapach: kawy, papierosów, spalin, perfum, kosmetyków.

Huśtawka nastrojów

Jednym z częstych objawów ciąży jest huśtawka nastrojów wywołana zawirowaniami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Głównym winowajcą jest przede wszystkim wzrost poziomu estrogenów, progesteronu, prolaktyny i gonadotropiny kosmówkowej, hormonu wzrostu czy insulinopodobnego czynnika wzrostu.

Nudności  i wymioty

Chociaż odruch wymiotny może mieć związek ze wzmożoną wrażliwością na zapachy i nudności, wymioty mogą pojawić się bez wyraźnej przyczyny. Wiele kobiet uskarża się na silne mdłości w godzinach porannych lub wieczornych.

Wyżej wymienione dolegliwości należą do częstych objawów ciąży. Mogą, choć nie muszą, pojawić się u każdej kobiety. Co więcej, mogą przebiegać z różnym nasileniem – nie jest to więc powód do niepokoju. Jeżeli jednak jakieś symptomy rodzą w tobie wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Lost Password