Czy rehabilitacja jest skuteczna?

Zdrowie

Wypadki, urazy lub wylewy przytrafiają się wielu osobom niezależnie od wieku. Po tragicznych momentach zmienia się całe życie. Nieprzyjemne myśli przywołują wspomnienia i emocje z dnia, który chciałoby się wymazać z pamięci. Nie należy się jednak poddawać i trzeba walczyć o powrót do zdrowia.

Czym zajmuje się rehabilitant?

Rehabilitant czy też fizjoterapeuta to osoba, która będzie pomagała poszkodowanej osobie powrócić do normalnego funkcjonowania całego ciała. Najważniejszym celem jest przywrócenie pacjentowi sprawności fizycznej. Rehabilitant nie tylko pracuje z ciałem, ale także z umysłem. Ważne jest pozytywne nastawienie i wiara, że to co się robi ma sens i przyniesie zamierzone efekty. Rehabilitant pracuje z osobami po amputacjach, zawałach serca, udarach mózgu, przy chorobach Parkinsona, stwardnieniu rozsianym oraz z osobami z wadami postawy. Schorzeń i chorób jest bardzo wiele, dlatego praca w usprawnianiu jest bardzo odpowiedzialna i wymaga ogromu wiedzy.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany podczas rehabilitacji?

Aby móc usprawniać pacjenta należy posiadać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Wszystkie sale rehabilitacyjne czy też prywatne gabinety rehabilitacji są odpowiednio i profesjonalnie wyposażone. Najwięcej miejsca zajmuje tzw. UGUL oraz dedykowany mu osprzęt. Jest to metalowa klatka, w której można wykonywać wiele ćwiczeń usprawniających. Przypinając dany osprzęt można ćwiczyć kończyny górne i dolne zwiększając siłę mięśniową lub zakres ruchomości w stawach. Dla pacjentów sparaliżowanych oraz po amputacjach kończyn dolnych niezbędne okażą się wózki inwalidzkie. Ułatwiają one przemieszczanie się pacjentów oraz umożliwiają spacery, które są potrzebne każdej osobie po ciężkich przeżyciach.

Dzięki nim pacjent może odetchnąć świeżym powietrzem i spędzić czas z bliskimi z dala od szpitala oraz łóżka, w którym spędza wiele swojego czasu. Po udarach, gdy pacjent jest już w stanie poruszać nogami można stosować balkonik. Jest on zazwyczaj kojarzony ze starszymi osobami, które nie mają wystarczająco siły by poruszać się bez dodatkowego wsparcia. Balkonik w obu przypadkach pomaga oprzeć swój ciężar ciała i tym samym daje możliwość do samodzielnego poruszania się, a samodzielność po długotrwałym uzależnieniu od innych osób jest czymś niezwykle cennym dla każdego pacjenta.

Lost Password