Dalekowzroczność to wada refrakcji oka, gdzie obraz widziany powstaje za siatkówką, a nie za – jak w przypadku zdrowego układu optycznego. Osoby źle widzą z bliska i daleka, a rozmazane widzenie może powodować łzawienie i bóle głowy. Metody korekcji dalekowzroczności to: tradycyjne okulary o mocach dodatnich, soczewki kontaktowe sferyczne oraz operacja laserem.
Co to jest dalekowzroczność?
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, to wada wzroku, która powoduje złe widzenie z bliska oraz z oddali. Promienie świetlne dostające się do wnętrza oka ogniskują się za siatkówką. W zdrowym oku obraz powstaje na siatkówce. Wada wzroku może być spowodowana zbyt krótką gałką oczną bądź mieć podłoże genetyczne. Soczewki kontaktowe to jedna z metod korekcji dalekowzroczności. Szkła zawsze dobiera okulista. Najbliższy salon optyczny w miejscu zamieszkania można wyszukać za pomocą strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.
Okulary i soczewki kontaktowe na dalekowzroczność
Do korekcji dalekowzroczności stosuje się wypukłe szkła sferyczne o mocach dodatnich. Soczewki dobierane są przez okulistę, który po przeprowadzeniu badania okulistycznego ocenia natężenie wady. Dalekowzroczność mierzona jest w dioptriach (D) i może mieć 3 postaci: małą (do 2,5 D), średnią (od 2,5 D do 6 D) oraz dużą (powyżej 6 D). Soczewki sferyczne dostępne są do noszenia w trybie miesięcznym oraz jednodniowym. Szkła jednorazowe nosi tylko w ciągu dnia, rano zmieniając je na nową parę. Soczewki miesięczne wymagają specjalnej pielęgnacji. Służą do tego płyn do soczewek oraz pojemnik do przechowywania. Szkła kontaktowe można nosić na przemian z tradycyjnymi okularami.
Dalekowzroczność – leczenie laserowe
Nadwzroczność można korygować poprzez operację laserową. Zabieg polega na nacięciu rogówki i nadaniu jej odpowiedniego kształtu, ale może być przeprowadzony tylko u osób, które ukończyły 21. rok życia.
Czym objawia się dalekowzroczność?
Osoby z dalekowzrocznością mają problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się zarówno z bliskiej odległości, jak i rzeczy z oddali. Powoduje to dodatkowe dolegliwości jak: ból głowy, łzawienie i pieczenie oczu, a także szybkie męczenie się wzroku, zwłaszcza w czasie pracy przed komputerem, oglądania telewizji czy czytania książek.