Kupujemy bezpieczne zabawki dla dziecka

Dziecko

Uczą i bawią – naukowcy udowodnili, że zabawki pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci. Gdy poszukujesz ciekawych zabawek dla malucha, pamiętaj, że bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

W sklepach znajdziemy już różnorodne zabawki dla niemowlaka. Dzięki nim maluchy mogą poznawać świat, między innymi w aspekcie różnych kolorów, kształtów czy dźwięków. Dla najmłodszych dzieci świetnie sprawdzają się takie zabawki oddziałujące na zmysły, na przykład grzechotki, karuzele nad łóżeczko czy specjalne szmatki sensoryczne. Starsze dzieci, które zaczynają już wstawać, będą z przyjemnością bawiły się różnymi chodzikami.

Zanim jednak wykonasz zakup, pamiętaj o tym, żeby dobrze przyjrzeć się zabawce i wybrać taką, która będzie całkowicie bezpieczna.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z bezpieczną zabawką?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na opakowanie zabawki. To na nim powinny znaleźć się wszystkie kluczowe dla nas informacje. Zaliczają się do nich te, które dotyczą wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka, znaki bezpieczeństwa CE oraz inne certyfikaty, informacje o producencie, sposobie używania i konserwacji zabawki dla niemowlaka.

Także przyjrzyjmy się samej zabawce. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana, czy nie ma ostrych krawędzi, otworów, w których mogą zaklinować się paluszki dziecka, czy nie ma małych elementów, które mogłyby się od niej oderwać. Warto też powąchać zabawkę – nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachów.

W przypadku huśtawek, leżaczków czy jeździków warto zwrócić uwagę, czy są one stabilne i wytrzymałe. Wedy, gdy zabawka jest wyposażona w baterie, klapka zamykająca powinna być dobrze zamocowana, a najlepiej wyposażona w dodatkową śrubkę, aby maluch nie mógł dostać się do baterii.

Co wtedy, gdy zabawka nie spełnia twoich oczekiwań?

W takiej sytuacji warto skontaktować się ze sprzedawcą. Możemy również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której inspektorzy będą mogli skontrolować jakość produktu. Jeśli okaże się, że zabawka jest niebezpieczna, zostanie wycofana ze sklepów.

Lost Password