Twoje dziecko nie trawi mleka? To może być nietolerancja laktozy

Żywienie

Ból brzuszka, wymioty, biegunka… takie dolegliwości mogą wskazywać na różne choroby np. na grypę, alergię pokarmową, ale i na nietolerancję pokarmową, szczególnie jeśli występują po spożyciu mleka. Czym objawia się nietolerancja laktozy i jak sobie można z nią poradzić? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest nietolerancja laktozy?

O nietolerancji laktozy mówi się w momencie, gdy w organizmie jest za mało laktazy jelitowej lub nie występuje ona w ogóle. Laktaza to enzym, który odpowiada za prawidłowe przyswajanie laktozy przez organizm. Laktoza prawidłowo przyswajana odpowiada za rozwój smaku, wspomaga gospodarkę hormonalną oraz reguluje motorykę jelit. Kiedy organizm nie toleruje laktozy może dojść do zaburzeń właśnie w zakresie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Jakie objawy może dawać nietolerancja laktozy?

W przypadku nietolerancji laktozy, charakterystyczne objawy mogą pojawić się w ciągu ok. 30 minut do 2 godzin od momentu spożycia mleka lub produktów mlecznych. Do najbardziej charakterystycznych objawów nietolerancji laktozy zalicza się przede wszystkim:

– odgłos „przelewania się” w brzuchu;

– bóle brzucha;

– wzdęcia;

– biegunki;

– nadmierne gazy.

Więcej na temat objawów dotyczących nietolerancji laktozy można przeczytać na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

Jak wykrywa się nietolerancję laktozy?

Nietolerancja laktozy może być wykryta na podstawie następujących badań:

– testu tolerancji laktozy;

– wodorowego testu oddechowego;

– badania analitycznego stolca;

– badania genetycznego.

W niektórych przypadkach, szczególnie u niemowląt i małych dzieci może okazać się konieczne wykonanie biopsji jelita cienkiego.

W jaki sposób leczy się nietolerancję laktozy?

Nie ma lekarstwa, które by mogło wyleczyć nietolerancję laktozy. W przypadku potwierdzenia tego, że przyczyną dolegliwości jest właśnie nietolerancja laktozy, z jadłospisu należy wyłączyć wszelkie produkty, jakie mogą ją zawierać. Będzie to nie tylko mleko i jego przetwory, ale także produkty spożywcze mogące zawierać mleko w proszku, a także większość ciast, kremów oraz wszelkiego rodzaju deserów.

W przypadku wątpliwości wizyta u lekarza rozwieje nasze wątpliwości. Pediatra odpowie na nasze pytania, np. jak uchronić dziecko przed grypą?

Lost Password